Obchody 75. rocznicy bitwy powietrznej nad Zielonką odbyły się w środę, 3 września. Odsłonięto tablicę pamiątkową, otwarto też Muzeum Zielonki.
Uroczystości rozpoczęły się od Mszy św., której przewodniczył biskup Marek Solarczyk, w homilii przypominając, że dzięki Bogu żyjemy dziś w czasie pokoju, a bohaterscy piloci walczący na niebie Zielonki za ten pokój oddawali życie. Oprawę muzyczną zapewniła tego dnia Orkiestra Garnizonowa Sił Powietrznych z Radomia.
Tuż po skończonej mszy, uczestnicy przeszli na plac przed kościołem, gdzie czekała już Kompania Reprezentacyjna Sił Powietrznych z Dęblina. Po odśpiewaniu hymnu narodowego do zebranych zwrócił się burmistrz Zielonki, Grzegorz Dudzik. Odczytany został apel poległych, w którym nie zabrakło wezwania związanego z uroczystością. „Wołam por. pilota Wojciecha Januszewicza, pilotów 111 i 112 Eskadry Myśliwskiej – bohaterów batalii powietrznej na niebie Zielonki we wrześniu 1939 roku. Stańcie do apelu! Chwała bohaterom!” Apel zakończyła salwa honorowa.
W tym miejscu nastąpiło odsłonięcie tablicy pamiątkowej w kruchcie kościoła poświęconej polskim lotnikom walczącym na frontach II wojny światowej. Uroczystego odsłonięcia dokonali Marek Rogusz, historyk, autor książek o lotnisku w Zielonce, przedstawiciel Wojskowego Instytutu Technicznego Uzbrojenia Andrzej Krajewski oraz burmistrz Zielonki Grzegorz Dudzik. Tablicę poświęcił biskup Marek Solarczyk.
W samo południe otwarto też Muzeum Zielonki, w najstarszym budynku miasta – przy ul. Kolejowej 11. Poświęcone jest ono pamięci dzielnych lotników z Września 1939 roku, ale nie tylko – również innym, ważnym wydarzeniom z dziejów naszego miasta, szczególnie z okresu II Wojny Światowej. Choć to dopiero początki, twórcy pokusili się już o ciekawe urozmaicenia – nie brakuje np. elementów lotniczych na suficie, czy „planszy” do historycznej gry strategicznej na podłodze pomieszczenia.
Jak się dowiedzieliśmy, mniej więcej w połowie września placówka zostanie udostępniona wszystkim chętnym do zwiedzania. Wstęp będzie bezpłatny. Nad obiektem, który zarządzany jest przez Ośrodek Kultury i Sportu, czuwa środowisko kombatantów oraz Towarzystwo Przyjaciół Zielonki. W ciągu kilku miesięcy placówka ma zostać powiększona o dalsze pomieszczenia, zajmowane w tym momencie m.in. przez sklep z odzieżą. – Wówczas będzie to pełnoprawne muzeum, w tym momencie mówimy raczej o Izbie Pamięci – usłyszeliśmy podczas uroczystego otwarcia.
Specjalnie na tę okazję Urząd Miasta Zielonka we współpracy z Towarzystwem Przyjaciół Zielonki wydał okolicznościową publikację – minikomiks pt. „28:1 Luftwaffe kontra Januszewicz na niebie Zielonki”.
TS
Related News

Niszczył plakaty wyborcze, usłyszał już zarzuty
May 28, 2025
Brutalna Kampania Wyborcza w Wołominie
May 28, 2025
Wiadukt już w tym roku?
February 10, 2025
Modernizacja ul. Ząbkowskiej w Markach
February 10, 2025
Rembertów
April 08, 2024
Wybory do Rady Powiatu Wołomińskiego
April 08, 2024