guyglodis learningwarereviews humanscaleseating Cheap NFL Jerseys Cheap Jerseys Wholesale NFL Jerseys arizonacardinalsjerseyspop cheapjerseysbands.com cheapjerseyslan.com cheapjerseysband.com cheapjerseysgest.com cheapjerseysgests.com cheapnfljerseysbands.com cheapnfljerseyslan.com cheapnfljerseysband.com cheapnfljerseysgest.com cheapnfljerseysgests.com wholesalenfljerseysbands.com wholesalenfljerseyslan.com wholesalenfljerseysband.com wholesalenfljerseysgest.com wholesalenfljerseysgests.com wholesalejerseysbands.com wholesalejerseyslan.com wholesalejerseysband.com wholesalejerseysgest.com wholesalejerseysgests.com atlantafalconsjerseyspop baltimoreravensjerseyspop buffalobillsjerseyspop carolinapanthersjerseyspop chicagobearsjerseyspop cincinnatibengalsjerseyspop clevelandbrownsjerseyspop dallascowboysjerseyspop denverbroncosjerseyspop detroitlionsjerseyspop greenbaypackersjerseyspop houstontexansjerseyspop indianapoliscoltsjerseyspop jacksonvillejaguarsjerseyspop kansascitychiefsjerseyspop miamidolphinsjerseyspop minnesotavikingsjerseyspop newenglandpatriotsjerseyspop neworleanssaintsjerseyspop newyorkgiantsjerseyspop newyorkjetsjerseyspop oaklandraidersjerseyspop philadelphiaeaglesjerseyspop pittsburghsteelersjerseyspop sandiegochargersjerseyspop sanfrancisco49ersjerseyspop seattleseahawksjerseyspop losangelesramsjerseyspop tampabaybuccaneersjerseyspop tennesseetitansjerseyspop washingtonredskinsjerseyspop
Najnowsze Newsy z regionu — Friday 20.09.2019

Nadmierny pobór wody podziemnej i straty wody w sieci wodociągowej – to lokalne problemy środowiskowe, które już wkrótce rozwiąże w Ząbkach wdrożenie projektu pn. Zintegrowany system monitoringu infrastruktury wodociągowej miasta Ząbki. Zostanie on przeprowadzony (wraz z fazą badawczo- rozwojową) do końca sierpnia 2021 r. dzięki dofinansowaniu z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Podpisanie umowy regulującej wsparcie z NFOŚiGW dla inwestycji w Ząbkach odbyło się w Warszawie z udziałem Artura Michalskiego, wiceprezesa NFOŚiGW oraz Janusza Czarnogórskiego, prezesa Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Ząbkach Sp. z o.o. Całkowity koszt przedsięwzięcia oszacowano na 2,3 mln zł, z czego dotacja z Narodowego Funduszu przekroczy 940 tys. zł. NFOŚiGW środki krajowe na dofinansowanie projektu przekaże z zasobów programu priorytetowego Wsparcie dla innowacji sprzyjających zasobooszczędnej i niskoemisyjnej gospodarce Część 1) Sokół – wdrożenie innowacyjnych technologii środowiskowych.
W ramach inwestycji zostanie przeprowadzonych kilka odrębnych działań, w tym: opracowanie szczegółowego programu badawczo-rozwojowego i zakup odpowiedniej aparatury oraz montaż i uruchomienie systemu monitoringu. Kolejnym etapem ma być badanie wpływu opomiarowania odbiorców ryczałtowych wody na pobór i rozbiory wody. Zostaną także przeprowadzone badania natężenia przepływu i ciśnienia w sieci wodociągowej, zmodernizowany i zaktualizowany będzie również istniejący system GIS. Kalibracja oraz testy modelu hydraulicznego, a także integracja modułów systemu wodociągowego – to następne etapy projektu.
W efekcie zostanie uruchomiony, funkcjonujący on-line, system wodomierzowy na 2250 ujęć indywidualnych odbiorców ryczałtowych, z automatyczną transmisją danych pomiarowych w trybie stacjonarnym. Nastąpi także montaż i rozruch systemu monitoringu natężeń przepływu i ciśnień w 10 wybranych punktach sieci wodociągowej. Przewidziane jest ponadto stworzenie oprogramowania komputerowego obejmującego wielomodułową, dwukierunkową integrację bazy danych GIS z modelem hydraulicznym, monitoringiem ilościowym sieci wodociągowej wraz z systemem naliczania opłat za odpady komunalne, przy wykorzystaniu zjawiska synergii.
Z wdrożenia rozwiązań z fazy B+R wynikną ważne efekty ekologiczne. Będzie to m.in. obniżenie objętości wody podziemnej pobieranej z ujęć odbiorców ryczałtowych (w wysokości 400 870 m3/rok), zwiększenie sprawności oczyszczania ścieków oraz uzyskanie oszczędności energii (na podstawie zmniejszenia ilości odprowadzanych ścieków o 296,64 MWh/rok). Nastąpi również zmniejszenie emisji CO2 (o 120,1 ton CO2/rok), redukcja ilości odpadów (o 1650 kg/rok) i obniżenie zapotrzebowania na energię elektryczną pobieraną przez pompownie (64,3 MWh/rok).
– Innowacyjność w tym projekcie badawczo-rozwojowym polega na tym, że wchodzimy na grunt niezbadany, jakim jest analiza zużycia wody przez mieszkańców, którzy mają własne ujęcia wody, a ścieki odprowadzają do ogólnospławnej kanalizacji – zaznaczył prezes Janusz Czarnogórski podczas uroczystości podpisania umowy. – My mieszkańców „opomiarowujemy”, czyli sprawdzamy jak zużywają wodę i na jakie cele. W obecnych czasach, gdy wody zaczyna już brakować, jest to niezwykle istotne. Do tego proponujemy własny system monitorowania – ze swoją siecią, urządzeniami i platformą odczytu. Wszystko jest na licencji naszego przedsiębiorstwa. Zamierzamy to rozwiązanie powielać w innych spółkach wodociągowo-kanalizacyjnych, o ile faza badawczo-rozwojowa przyniesie oczekiwane rezultaty. Mamy już podpisane dwa listy intencyjne z sąsiednimi przedsiębiorstwami o podobnym profilu, które po fazie B+R chcą wdrożyć taki sam projekt na swoim terenie.
Prezes Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Ząbkach Sp. z o.o. dodał, że projekt przyniesie wymierne korzyści również mieszkańcom, którzy będą mieli możliwość kontroli nad ilością zużywanej wody oraz ilością powstających ścieków. Jednym z elementów projektu jest moduł do naliczania mieszkańcom opłaty za odpady komunalne w zależności od zużycia wody. Dysponując danymi dotyczącymi zużycia wody w trybie on-line można rzetelnie wyliczyć wysokość opłaty.
– Wiele gospodarstw ma własne, przydomowe oczyszczalnie wody, które jednak generują znaczne ilości ścieków – podkreślił prezes Janusz Czarnogórski.. – Woda z własnego ujęcia jest niepotrzebnie zużywana i trafia do kanalizacji. Po uzyskaniu pozytywnego rezultatu naszych badań, będziemy przekonywać mieszkańców, że warto skorzystać z naszej infrastruktury i odłączyć swoją oczyszczalnię, która przecież zużywa także energię elektryczną. Klienci będą mogli odnotować dodatkowe korzyści. Generalnie bowiem osiągamy efekt skali: „produkujemy” wodę, która dla nas jest tania i może być podobnie tania dla mieszkańców.

Share

About Author

Redakcja