Jest już gotowa koncepcja projektu remontu i rozbudowy budynku Powiatowej Biblioteki Publicznej w Wołominie, do niedawna funkcjonującej jako filia Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. KEN w Warszawie. Firma z Gliwic, której zadaniem jest wykonanie projektu do 15 grudnia 2016 r., ma duże doświadczenie w tym zakresie.
W bibliotece odbyło się spotkanie, w którym uczestniczył przewodniczący powiatowej Komisji Dziedzictwa Narodowego i Kultury Andrzej Zbyszyński. Komisja jednogłośnie poparła uwzględnienie tej inwestycji w budżecie powiatu na przyszły rok. Już w ubiegłym roku przyznano środki na ekspertyzę i projekt, a w Wieloletnim Planie Inwestycyjnym zostały zabezpieczone środki na budowę.
Andrzej Zbyszyński jest wielkim zwolennikiem remontu i rozbudowy starej siedziby biblioteki. Jako przewodniczący Komisji Dziedzictwa Narodowego i Kultury w kwietniu tego roku złożył wniosek do Zarządu Powiatu o zlecenie wykonania projektu budowlanego wraz z opracowaniem założeń rzeczowo-finansowych adaptacji i wyposażenia Powiatowej Biblioteki Publicznej i zabezpieczenia środków na ten cel. Ale taki wniosek nie byłby możliwy, gdyby nie ekspertyza przeprowadzona na początku tego roku, która niezbicie wykazała, że „przedmiotowy budynek jest w dostatecznym stanie technicznym…”. Taki wynik ekspertyzy dał zielone światło dla dalszych działań. Zarząd Powiatu przychylił się do wniosku komisji zlecając wykonanie projektu.
– Nazwa Biblioteki Powiatowej zobowiązuje. Jako starosta powiatu wołomińskiego mam obowiązek dbać o jej rozwój i wspierać dyrekcję w staraniach o lepsze warunki. Biblioteki były, są i będą potrzebne wszystkim, którzy chcą się kształcić i rozwijać intelektualnie. – powiedział starosta Kazimierz Rakowski.
Marzenia się spełniają
Sprawa nabrała tempa. Do 15 grudnia projekt budowy ma zostać ukończony, następnie przyjdzie czas na podjęcie dalszych kroków. Jest wielce prawdopodobne, że na przełomie 2017/2018 roku biblioteka powróci do swojej siedziby. Rok 2018 jest idealny na przeniesienie placówki do nowej siedziby, w 2017 r. bowiem kończy się dofinansowanie w wysokości 150 tys. zł rocznie z Urzędu Marszałkowskiego na wynajem lokalu, w którym obecnie znajduje się biblioteka.
Dyrektor PBP w Wołominie Joanna Hołubicka, która od dawna starała się o powrót biblioteki do starej, wieloletniej siedziby, bardzo cieszy się z remontu. Obecnie marzenia o nowym budynku przy ul. Ogrodowej powoli stają się rzeczywistością. – Niech będzie chwała wszystkim osobom, które zaangażowały się we wsparcie naszej biblioteki – powiedziała.
Od przeszłości do nowoczesności
Powiatowa Biblioteka Publiczna w Wołominie niedawno skończyła 60 lat. Powstała we wrześniu 1955 r. i przyjęła nazwę Powiatowej Biblioteki Pedagogicznej w Wołominie. Jej pierwszą siedzibą była kancelaria Inspektoratu Szkolnego przy ul. Armii Ludowej 78 (obecnie ul. Legionów). Następnie, przez blisko pół wieku placówka znajdowała się przy ul. Ogrodowej, w przedwojennym budynku będącym własnością Heleny i Stefana Nasfeterów. Nasfeterowie aktywnie uczestniczyli w życiu społecznym ówczesnego Wołomina, już przed 1927 rokiem uruchomili w mieście nowoczesne kino „Oaza”. Ten budynek to historia Wołomina, jego remont to jednocześnie ocalenie przeszłości i przywrócenie pamięci.
Przez wiele lat placówka funkcjonowała jako Filia Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Warszawie. Od lipca 2013 roku, po przejęciu jej przez Starostwo Powiatowe w Wołominie, nosi nazwę Powiatowej Biblioteki Publicznej. Od kilku lat zajmuje wynajęty lokal przy ul. Warszawskiej 22.
PBP od 60 lat służy swoim imponującym księgozbiorem, którego ogromną część stanowią książki o charakterze naukowym (w tej chwili jest to ok. 60 tys. woluminów). Poza tradycyjną literaturą biblioteka oferuje również audiobooki, filmy DVD, czasopisma oraz bezpłatny dostęp do Internetu. Do niedawna biblioteka udostępniała swoje zbiory przede wszystkim nauczycielom, studentom i maturzystom. Teraz jest dostępna dla wszystkich mieszkańców powiatu. Liczba czytelników wzrasta regularnie. Czytelnicy mają zapewnioną profesjonalną i uprzejmą obsługę. Osoby niewidome i słabo widzące mogą skorzystać ze specjalnych czytaków.
PBP bierze także czynny udział w życiu powiatu i współpracuje z bibliotekami znajdującymi się na jego terenie.
Related News

Perła Baroku – Niezwykłe koncerty w Kobyłce
May 28, 2025
Niszczył plakaty wyborcze, usłyszał już zarzuty
May 28, 2025
Brutalna Kampania Wyborcza w Wołominie
May 28, 2025
PŁYWANIE DLA SENIORÓW
February 10, 2025
Wiadukt już w tym roku?
February 10, 2025
Czerwone Gitary Diamentowe 60-lecie
February 10, 2025