Płyta „Muzyka bez granic” jest pierwszą płytą zrealizowaną podczas Międzynarodowego Festiwalu „Perła Baroku – Koncerty Mistrzów”.
.
Od siedmiu lat odbywają się te koncerty o bezprecedensowym rozmachu i rozgłosie. W historii Kobyłki i wołomińskiego powiatu koncerty na takim poziomie artystycznym jak Festiwal Perła Baroku – nie miały miejsca nigdy wcześniej. Dobrze więc, że rozpoczęło się dokumentowanie tego wielkiego wydarzenia w postaci płyt. Przed nami pierwsza z nich – z Anną Szarek-Lisiewicz w roli głównej. Po latach przygotowywania i prowadzenia festiwalowych koncertów, podczas VII edycji twórczyni i dyrektor Festiwalu dała się nam poznać jako artystka. Wielu fanów wydarzenia czekało ja jej koncert od dawna. Właśnie ten wieczór, podczas którego z wielu oczu płynęły łzy wzruszenia, wieczór pełen pięknej muzyki i emocji – został zarejestrowany i wydany na płycie „Muzyka bez granic”.
Moja Gazeta Regionalna: Ci, którzy byli na koncercie inaugurującym VII Międzynarodowy Festiwal Perła Baroku – Koncerty Mistrzów, wiedzą jakich spodziewać się na płycie stylów i nastrojów. Lecz dla tych, którzy nie byli – przybliżmy treść płyty.
Anna Szarek-Lisiewicz: Płyta zawiera 10 utworów i jest rzeczywiście zapisem live koncertu inaugurującego ostatni Festiwal. Otwiera ją Adagio Albinoniego w wersji na wiolonczelę z orkiestrą. To piękny i niezwykle nastrojowy utwór, w oryginale napisany na organy z orkiestrą. Tak ładny, że trudno się nie zakochać. I choć Albinoni był kompozytorem barokowym, utwór ten w wersji w której go znamy powstał najprawdopodobniej w okresie romantyzmu w oparciu o szkice Albinoniego– to słychać w jego nadzwyczajnym uroku. Następnie jest piękne Adagio Vivaldiego, ekspresyjna Wokaliza Rachmaninowa, śliczne Andante Czajkowskiego i aria „Ombra mai fu” Haendla. Na tym kończy się klasyczna część płyty. Jej druga połowa, czyli kolejne 5 utworów to już muzyka rozrywkowa i tematy z tak znanych filmów jak „Śniadanie u Tiffany’ego” (piosenka Moon River), „Zapach Kobiety” (Tango „Por una cabeza”), „Czarnoksiężnik z Oz” (piosenka Over the Rainbow), „Misja” (Obój Gabriela) i „Dzwonnik z Notre Dame” (piosenka God Help the Outcasts). Wszystko w wykonaniu na wiolonczelę z orkiestrą smyczkową -czyli piękny, miękki dźwięk dominuje na płycie.
Płyta jest zapisem festiwalowego koncertu, ale również grafika i zdjęcia nawiązują do tego wydarzenia.
Tak, bo jest to płyta pamiątkowa. Dlatego starałam się by nie tylko dźwiękiem przypominała nam Festiwal. Wewnątrz, gdy rozłoży się okładkę, są piękne zdjęcia z wnętrza bazyliki tuż przed koncertem: te szczególne światła i publiczność, żebyśmy mogli pamiętać nastrój także dzięki nim. Nawet na samym krążku płyty znajduje się zdjęcie z naszej świątyni. Książeczka do płyty jest przygotowana w podwójnej wersji językowej: polskiej i angielskiej, pamiętając że polski jest trudny dla naszych zagranicznych przyjaciół, którzy także przybywają na festiwal. Okładka płyty zaś nawiązuje bezpośrednio do plakatu VII Festiwalu i także dla mnie jest przypomnieniem, że miałam przyjemność występować w tej przepięknej koralowej sukni. Mam nadzieję, że otwieramy jakiś nowy rozdział, że to pierwsza z festiwalowych płyt. Jest to edycja limitowana i nakład jest ograniczony. Płyta ta nie została przekazana do dystrybutorów, ponieważ to jest pamiątkowa płyta przede wszystkim dla nas: bywalców kobyłkowskiego festiwalu, przyjaciół moich i przyjaciół muzyki. Lubię to, że słychać na tej płycie także publiczność. Jeśli nakład się nie wyczerpie, będzie dostępna także podczas kolejnego Festiwalu, i będziemy myśleć o kolejnej.
Jak przy tak dużym zaangażowaniu, jakiego wymaga Festiwal, podjąć jeszcze wyzwanie siadania przy instrumencie w roli solistki?
Perła mnie bardzo angażuje- to naturalne, ponieważ dużo się dzieje nim się odbędzie każda kolejna edycja. Kira Kravtsov – zdobywca Grammy i lider Rastrelli Quartet, zespołu który odwiedził VII Festiwal Perła Baroku- powiedział mi: „jeśli chcesz przeżyć – nie organizuj i nie graj na jednym festiwalu. To śmiercionośne obciążenie”. Wiem, a jednak bardzo się cieszę, że znalazłam siły by przygotować swój koncert. Ponieważ tak z urodzenia, z wykształcenia, z wielu lat doświadczeń- jestem muzykiem, to było dla mnie jak podróż w czasie. Na scenie czuję się młodsza o 20 lat. Zawdzięczam tę płytę Przyjaciołom, którzy co rok pytali mnie czy to już tym razem zrobię swój projekt na Festiwalu, a potem, gdy powiedziałam „tak” – nie pozwolili mi się wycofać i ciągle dostawałam duchowe wsparcie. To było wspaniałe doświadczenie, czułam się jakby nad trudami przenosiła mnie muzyka i Oni.
Kilka zdań o płycie na podsumowanie?
Jest pięknie wydana, jest pełna pięknych utworów, jest wzruszająca, chyba jest romantyczna, jest wspomnieniem i pamiątką. Jest zapisem czasu, który minął, bo muzyka nie nagrana nie powraca, przychodzi inna, ale ta sama chwila już się nie zdarzy. Jest na tej płycie zapisana także cudowna publiczność i atmosfera tego wieczoru. Z całego serca dziękuję wszystkim, którzy mają swój udział w tym , że powstała.
Premiera pierwszej płyty z Międzynarodowego Festiwalu Perła Baroku – Koncerty Mistrzów, możliwość jej zakupienia i otrzymania dedykacji, odbędzie się 21 września, w niedzielę, w Bazylice Świętej Trójcy w Kobyłce, po wszystkich Mszach Świętych. Anna Szarek-Lisiewicz składa serdeczne podziękowania dla SKOK Wołomin za wsparcie finansowe w wydaniu płyty.
ab
Related News

Niszczył plakaty wyborcze, usłyszał już zarzuty
May 28, 2025
Brutalna Kampania Wyborcza w Wołominie
May 28, 2025
Wiadukt już w tym roku?
February 10, 2025
Modernizacja ul. Ząbkowskiej w Markach
February 10, 2025
Rembertów
April 08, 2024
Wybory do Rady Powiatu Wołomińskiego
April 08, 2024