guyglodis learningwarereviews humanscaleseating Cheap NFL Jerseys Cheap Jerseys Wholesale NFL Jerseys arizonacardinalsjerseyspop cheapjerseysbands.com cheapjerseyslan.com cheapjerseysband.com cheapjerseysgest.com cheapjerseysgests.com cheapnfljerseysbands.com cheapnfljerseyslan.com cheapnfljerseysband.com cheapnfljerseysgest.com cheapnfljerseysgests.com wholesalenfljerseysbands.com wholesalenfljerseyslan.com wholesalenfljerseysband.com wholesalenfljerseysgest.com wholesalenfljerseysgests.com wholesalejerseysbands.com wholesalejerseyslan.com wholesalejerseysband.com wholesalejerseysgest.com wholesalejerseysgests.com atlantafalconsjerseyspop baltimoreravensjerseyspop buffalobillsjerseyspop carolinapanthersjerseyspop chicagobearsjerseyspop cincinnatibengalsjerseyspop clevelandbrownsjerseyspop dallascowboysjerseyspop denverbroncosjerseyspop detroitlionsjerseyspop greenbaypackersjerseyspop houstontexansjerseyspop indianapoliscoltsjerseyspop jacksonvillejaguarsjerseyspop kansascitychiefsjerseyspop miamidolphinsjerseyspop minnesotavikingsjerseyspop newenglandpatriotsjerseyspop neworleanssaintsjerseyspop newyorkgiantsjerseyspop newyorkjetsjerseyspop oaklandraidersjerseyspop philadelphiaeaglesjerseyspop pittsburghsteelersjerseyspop sandiegochargersjerseyspop sanfrancisco49ersjerseyspop seattleseahawksjerseyspop losangelesramsjerseyspop tampabaybuccaneersjerseyspop tennesseetitansjerseyspop washingtonredskinsjerseyspop
Newsy z regionu — Thursday 7.08.2014

W sobotę, 16 sierpnia, zapraszamy do Ossowa na American Day – zachęca burmistrz Wołomina Ryszard Madziar. Na czym ma polegać ten nietypowy projekt?

 

 

 

 

Moja Gazeta Regionalna: Panie Burmistrzu, skąd pomysł na zorganizowanie Dnia Amerykańskiego w Ossowie?

Ryszard Madziar, burmistrz Wołomina: Uroczystości związane z obchodami rocznicy Cudu nad Wisłą odbywają się cyklicznie, co roku. Warto w szerszym kontekście opowiadać o mniej jeszcze znanych wydarzeniach, m.in. także o przedstawicielach innych narodowości, nie tylko polskiej, którzy brali udział w bitwie i wnieśli swoją cegiełkę w nasze zwycięstwo nad bolszewikami.

W ubiegłym roku skupiliśmy się na pomocy węgierskiej dla Polski w roku 1920. Została odsłonięta tablica upamiętniająca ten fakt. Szczególnie podkreśliliśmy zaangażowanie dzielnicy Budapesztu – Csepel, która wysyłała wtedy do Polski amunicję. Na tej kanwie podpisaliśmy również umowę o współpracy pomiędzy Wołominem a dzielnicą Csepel.

Nie wszyscy jednak wiedzą, że swój udział w walce z armią bolszewicką mają również amerykańscy lotnicy, którzy w ramach Eskadry Kościuszkowskiej współpracowali z wojskami polskimi, z reguły mając za zadanie zwiad – obserwowali np. pozycje wojsk bolszewickich.

Chcieli w ten sposób spłacić dług wdzięczności za udział naszych bohaterów, Kościuszki i Pułaskiego w walce o wolność Stanów Zjednoczonych, którzy niespełna 150 lat wcześniej pomagali Amerykanom w ustanowieniu niepodległości (1775-1783). Niektórzy z tych dzielnych, młodych lotników w 1920 zginęli i zostali pogrzebani na polskiej ziemi.

Czy wiadomo coś więcej na ten temat?

Znana jest m.in. historia o tym, jak to amerykańscy zwiadowcy ostrzegli pociąg jadący z żołnierzami i amunicją o rosyjskiej zasadzce. Dzięki temu udało się uratować cały skład i ludzi.

Jednym z lotników był amerykański dziennikarz i reżyser Merian C. Cooper, współtwórca filmu King Kong (1930r.). Jego pradziad walczył u boku Kazimierza Pułaskiego w bitwie pod Savannah i Cooper postanowił spłacić Polsce dług wdzięczności. W latach 1919–1920 służył w polskim lotnictwie. Miał duży wkład w zorganizowanie Eskadry Kościuszkowskiej, składającej się m.in. z grupy amerykańskich lotników, gotowych służyć Polsce.

W kwietniu 1920 jego eskadra wkroczyła do walki na froncie polsko-bolszewickim. Cooper brał aktywny udział w rozpoznaniu i zwalczaniu wroga, ostrzeliwując jego oddziały z karabinów maszynowych i obrzucając granatami.

Jak strona amerykańska odniosła się do idei uczczenia grupy bohaterskich lotników?

Przygotowania do American Day rozpoczęliśmy od spotkania z ambasadorem USA w Polsce, Stephenem Mullem, który bardzo pozytywnie zareagował na naszą propozycję uczczenia lotników i wyraził chęć zaangażowania się w to wydarzenie. Zadeklarował również swoją obecność w Ossowie, podczas uroczystości w sobotę, 16 sierpnia.

Amerykanie do kwestii tradycji militarnych przywiązują olbrzymie znaczenie. Chętnie mówią o aktach bohaterstwa żołnierza amerykańskiego. Temat współpracy wojskowej polsko -amerykańskiej jest oczywiście wciąż bardzo żywy. W tym przypadku mówimy o wspólnych korzeniach: przypominając o Kościuszce i Pułaskim, pokazujemy, że również Amerykanie mieli swój udział w naszej walce o niepodległość. I że jesteśmy im za to wdzięczni. Dlatego chcemy tę historię współpracy polsko-amerykańskiej upamiętnić i pokazywać.

Jak przedstawia się program obchodów American Day?

Rozpoczniemy od odsłonięcia tablicy, będącej wyrazem naszego podziękowania dla amerykańskich lotników. W programie cały cykl związany z kulturą, ale również i z wojskowością amerykańską (szczegóły na plakacie obok – red.). Mam nadzieję, że ten dzień wpisze się pięknie w obchody rocznicy Cudu nad Wisłą. Liczymy również na duże zainteresowanie mediów tym tematem.

***

Amerykański Dzień w Ossowie

Wołomin upamiętni bohaterskich lotników amerykańskich Eskadry Kościuszkowskiej. Ambasador USA w Polsce,  Stephen Mull: „To piękny przykład amerykańsko-polskiej współpracy wojskowej wiele lat przed powstaniem sojuszu NATO”.

W tym roku w sierpniu, oprócz wydarzeń rocznicowych „Cudu nad Wisłą”, władze samorządowe Wołomina pragną oddać hołd bohaterskim lotnikom amerykańskim, którzy podczas wojny polsko-bolszewickiej w 1920 roku przyszli z bezcenną pomocą dla narodu polskiego, walcząc w stworzonej przez nich „Eskadrze Kościuszkowskiej”.

Z tej okazji 16 sierpnia, na polach ossowskich, zostanie zorganizowany „American Day”. Jego inauguracją o godzinie 12.00 będzie uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej, którego dokonają Ambasador USA w Polsce Stephen Mull oraz Burmistrz Wołomina Ryszard Madziar. Zaplanowano także wiele interesujących wydarzeń towarzyszących, m.in. prezentację amerykańskiej musztry wojskowej, ceremonię flagi, występy cheerleaderek, pokazy amerykańskiego footballu i motocykli. Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie przygotuje interesującą wystawę plenerową poświęconą pilotom eskadry kościuszkowskiej, a 23 Baza Lotnictwa Taktycznego z Mińska Mazowieckiego, będąca spadkobiercą tradycji kościuszkowskiej przygotuje ekspozycję współczesnego ekwipunku pilota myśliwca m.in. fotel z katapultą, kombinezon, ponton.

W trakcie pikniku będzie można posilić się amerykańskimi daniami i napojami przygotowanymi przez sieć amerykańskich restauracji Jeff’s Neighborhood Grill & Bar, a wieczorem po koncercie wołomińskiej Miejskiej Orkiestry Dętej, która wystąpi z repertuarem amerykańskim, będzie można potańczyć w rytmach amerykańskiego country.

cheerleaderki 2

Zwycięska bitwa pod Ossowem, zwana „Cudem nad Wisłą”, stała się symbolem victorii polskich wojsk nad bolszewickim najeźdźcą w wojnie polsko-bolszewickiej 1920 roku. Obok polskich wojsk przyczynili się do tego żołnierze i ochotnicy z wielu krajów świata. Niezwykłą  pomoc w 1920 roku zaoferowali nam amerykańscy ochotnicy. Byli to młodzi piloci, którzy swoje poświęcenie uzasadnili pragnieniem spłacenia honorowego długu za zasługi Tadeusza Kościuszki i Kazimierza Pułaskiego dla historii USA. Odbyli oni wiele bojowych lotów w Eskadrze Kościuszkowskiej, a za swoje wyjątkowe bohaterstwo wszyscy zostali odznaczeni przez Marszałka Piłsudskiego orderami Virtuti Militari.

W uroczystości weźmie udział ambasador USA w Polsce Stephen Mull, burmistrz Wołomina Ryszard Madziar, przedstawiciele 23 Bazy Lotnictwa Taktycznego – kontynuatorki tradycji kościuszkowców i wielu znakomitych, honorowych gości. Krótka historia amerykańskich lotników w Polsce 1920 na stronie: www.muzeumlotnictwa.pl

Serdeczne podziękowania dla autora zdjęć, Pana Piotra Piekuta za wyrażenie zgody na ich publikację.

Ambasador USA w Polsce  Stephen Mull zaprasza do Ossowa

Stephen MullPowstanie amerykańskiej „Eskadry Kościuszkowskiej” dokładnie 95 lat temu – to bardzo piękny przykład amerykańsko-polskiej współpracy wojskowej wiele lat przed powstaniem sojuszu NATO.

Ta historia, która mogłaby być gotowym scenariuszem hollywoodzkiego filmu, jest o wiele za mało znana zarówno w Polsce, jak i w USA. Dlatego bardzo się cieszę, że Burmistrz Wołomina wystąpił z inicjatywą upamiętnienia młodych, dzielnych pilotów amerykańskich, którzy przyszli z pomocą Polakom w 1920 roku.

To jeden z wielu, bardzo pięknych i heroicznych przykładów, potwierdzających bliskość naszych Narodów. Powinniśmy o tym pamiętać i tę pamięć pielęgnować.

Wielki polski mąż stanu i wybitny pianista, ówczesny premier polskiego rządu Ignacy Jan Paderewski skierował do pilotów słynne słowa: „Nic dotąd nie wzruszyło mnie tak bardzo, jak wasza oferta, młodzi ludzie, by walczyć, a jeśli trzeba będzie, to umrzeć za mój kraj”.

Do zobaczenia 16 sierpnia w Ossowie, miejscu które jest symbolem zwycięstwa w wojnie 1920 roku, do którego przyczynili się także odważni amerykańscy lotnicy.

red.

Share

About Author

t.sobiech@2takty.com