Zaproponowaliśmy rodzimym przedsiębiorcom organizację Kobyłkowskich Targów Pracy i powołanie do życia fundacji wspierającej szeroko rozumianą przedsiębiorczość. Propozycja spotkała się z powszechną akceptacją – mówi Robert Roguski, burmistrz Miasta Kobyłka.
Moja Gazeta Regionalna: Miasto Kobyłka jako pierwsze w powiecie wołomińskim rozpoczęło realizację inwestycji w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego. Jakie inwestycje PPP są obecnie realizowane?
Robert Roguski, burmistrz Kobyłki: Obecnie realizujemy w Kobyłce dwie inwestycje w formule partnerstwa publiczno-prywatnego. Pierwszą jest termomodernizacja obiektów użyteczności publicznej. W jej ramach ocieplone z zewnątrz zostaną budynki wszystkich szkół w Kobyłce, Miejski Dom Kultury, budynek Ochotniczej Straży Pożarnej i urzędu miasta. Dodatkowo zostanie wymienione w tych budynkach oświetlenie na energooszczędne i wprowadzony system zarządzania energią. Wykonane prace znacząco obniżą koszty utrzymania modernizowanych budynków.
Drugim projektem, który w grudniu wszedł w fazę realizacji, jest budowa obiektu u zbiegu ulic Nadarzyńskiej i Ręczajskiej. Po zakończeniu projektu zasoby miasta powiększą się o ponad 1500 metrów kw. bardzo potrzebnej powierzchni użytkowej. Chcemy przenieść tam siedzibę Miejskiej Biblioteki Publicznej i otworzyć przedszkole. Jest również kilka innych projektów na różnych etapach realizacji.
Najbardziej zaawansowane są prace nad planami wymiany oświetlenia ulicznego na energooszczędne.
PPP nie jest jeszcze zbyt rozpowszechnione, cały czas budzi obawy i kontrowersje. Jakie korzyści widzą w tych działaniach władze samorządowe Kobyłki, co przeważa za współpracą z partnerem prywatnym?
Formuła partnerstwa publiczno-prywatnego jest dość nowym rozwiązaniem, z jakiego gminy mogą korzystać. Niewielka liczba porozumień zawartych na terenie kraju powoduje, że ludzie nie zawsze dokładnie wiedzą, jak one funkcjonują. Ten brak wiedzy rodzi obawę, że PPP może stać się polem do nadużyć.
W naszej ocenie nie ma takiego ryzyka. Reguły zawiązywania Partnerstwa Publiczno- -Prywatnego są bardzo jasno i ściśle określone i nie ma tu miejsca na jakiekolwiek nieprawidłowości.
Porozumienia publiczno-prywatne to ogromna szansa na rozwój naszego miasta. Najważniejszą korzyścią takiego rozwiązania jest możliwość przeprowadzenia inwestycji na terenie gminy bez konieczności angażowania środków z budżetu. Działa to w ten sposób, że partner prywatny ponosi wszystkie koszty inwestycji. Gmina oczywiście musi za nią zapłacić, ale trwa to wiele lat, a środki pochodzą np. z oszczędności w kosztach energii, jak w przypadku projektu termomodernizacji.
Wiadomo, że nie ma rozwoju miasta czy gminy bez partnerskiej współpracy z lokalnymi przedsiębiorcami. Tutaj władze samorządowe Kobyłki wprowadziły różne udogodnienia oraz zainicjowały cykliczne śniadania z biznesem. Jaki jest cel tych spotkań?
Jednym z kluczowych elementów warunkujących dynamiczny rozwój każdej gminy jest dobra współpraca z lokalnymi przedsiębiorcami. Są to ludzie kreatywni, wykorzystujący szanse, tworzący miejsca pracy, a ich podatki wpłacanie do budżetu pomagają zmieniać obraz miasta.
Władze samorządowe doceniając wkład przedsiębiorców w budowie wizerunku miasta wyszły z inicjatywą organizowania cyklicznych spotkań pod nazwą „Śniadania z biznesem”. Celem tych spotkań jest przede wszystkim możliwość bezpośredniego porozmawiania, przedstawienia planów, wysłuchania potrzeb oraz podzielenia się opiniami i oczekiwaniami. Formuła spotkań znalazła uznanie w oczach lokalnego biznesu, o czym może świadczyć choćby coraz większa liczna osób w nich uczestniczących.
Na ostatnim spotkaniu przedstawiliśmy stan zaawansowania inwestycji zewnętrznych – trasy S8 i linii kolejowej, projekty przyszłych dużych inwestycji, takich jak rozbudowa zakładów PIT RADWAR i NUCTECH. Zapoznaliśmy także przedsiębiorców z koncepcją stworzenia planu rewitalizacji oraz przedstawiliśmy propozycję zorganizowania Kobyłkowskich Targów
Pracy i powołania do życia fundacji wspierającej szeroko rozumianą przedsiębiorczość.
Wszystkie propozycje spotkały się z akceptacją osób uczestniczących w spotkaniu. Czas rozpocząć wdrażanie ich w życie.
Rozmawiała: Agata Bochenek
Related News

Niszczył plakaty wyborcze, usłyszał już zarzuty
May 28, 2025
Brutalna Kampania Wyborcza w Wołominie
May 28, 2025
Wiadukt już w tym roku?
February 10, 2025
Modernizacja ul. Ząbkowskiej w Markach
February 10, 2025
Rembertów
April 08, 2024
Wybory do Rady Powiatu Wołomińskiego
April 08, 2024