guyglodis learningwarereviews humanscaleseating Cheap NFL Jerseys Cheap Jerseys Wholesale NFL Jerseys arizonacardinalsjerseyspop cheapjerseysbands.com cheapjerseyslan.com cheapjerseysband.com cheapjerseysgest.com cheapjerseysgests.com cheapnfljerseysbands.com cheapnfljerseyslan.com cheapnfljerseysband.com cheapnfljerseysgest.com cheapnfljerseysgests.com wholesalenfljerseysbands.com wholesalenfljerseyslan.com wholesalenfljerseysband.com wholesalenfljerseysgest.com wholesalenfljerseysgests.com wholesalejerseysbands.com wholesalejerseyslan.com wholesalejerseysband.com wholesalejerseysgest.com wholesalejerseysgests.com atlantafalconsjerseyspop baltimoreravensjerseyspop buffalobillsjerseyspop carolinapanthersjerseyspop chicagobearsjerseyspop cincinnatibengalsjerseyspop clevelandbrownsjerseyspop dallascowboysjerseyspop denverbroncosjerseyspop detroitlionsjerseyspop greenbaypackersjerseyspop houstontexansjerseyspop indianapoliscoltsjerseyspop jacksonvillejaguarsjerseyspop kansascitychiefsjerseyspop miamidolphinsjerseyspop minnesotavikingsjerseyspop newenglandpatriotsjerseyspop neworleanssaintsjerseyspop newyorkgiantsjerseyspop newyorkjetsjerseyspop oaklandraidersjerseyspop philadelphiaeaglesjerseyspop pittsburghsteelersjerseyspop sandiegochargersjerseyspop sanfrancisco49ersjerseyspop seattleseahawksjerseyspop losangelesramsjerseyspop tampabaybuccaneersjerseyspop tennesseetitansjerseyspop washingtonredskinsjerseyspop
Najnowsze — Tuesday 25.10.2016

POWSTAJE NOWE WYDARZENIE ARTYSTYCZNE

 

Moja Gazeta Regionalna: Jeszcze nie przeminęły echa sukcesu ostatniej Perły Baroku, której jest Pani pomysłodawczynią i dyrektorem, a już słyszymy o nowym projekcie. Proszę wyjaśnić, czego on dotyczy.

Anna Szarek: Ci, którzy mnie znają, wiedzą, że moim ukochanym kompozytorem jest Amadeusz Mozart. Zachwyca mnie nieustannie prostota i zawoalowana dramaturgia jego muzyki. Jednak poza Mozartem – mam też kilka innych wielkich muzycznych miłości, a jedną z nich jest od lat Fryderyk Chopin. Jego muzyka jest magnetyczna, pociągająca, wzruszająca i porywająca – zapewnia kalejdoskop wrażeń. Potęga wirtuozerii i karkołomna biegłość techniczna potrzebna do wykonania jego utworów (Chopin był w swoich czasach jednym z najwybitniejszych pianistów Europy) wprawiają w podziw słuchaczy jego muzyki, ale też ta “polska nuta” -brzmienie polskich melodii i piosenek Mazowsza.. – wzruszają nie tylko Polaków. Projekt “Świat Chopina” zrodził się z pragnienia upowszechniania piękna tej  muzyki.  Koncerty w specjalnie do tego projektu przygotowanych aranżacjach będę prezentować mieszkańcom powiatu i Polski, a może także poza granicami kraju. Zakładam ten projekt jako wydarzenie cykliczne, które corocznie w czasie październik – listopad (miesiąc chopinowski – miesiąc niepodległości) przyniesie świeży powiew nowych muzycznych interpretacji i koncertów. Cieszę się, że pierwszy koncert tego projektu odbędzie się w tej niezwykłej dacie 11 listopada i uczci Dzień Niepodległości.

 

Wg jakiego klucza dokonała Pani wyboru utworów, które zostaną zaprezentowane przed tutejsza publicznością?

Do edycji 2016 dobierałam program pod kątem możliwości jego aranżacji na wiolonczelę i zespół smyczkowy. “Świat Chopina” 2016 zaprezentuje nie tylko piękne preludia czy nocturny Fryderyka, ale też jego piosenki (!), znane powszechnie, lecz z Chopinem nie kojarzone. Muzyka Chopina kojarzy się raczej z nostalgią i patosem, a ja chciałabym ją trochę dla naszej publiczności odczarować i  pokazać też jej inne oblicze, m.in. przez piosenki “Śliczny chłopiec”, czy “Gdybym ja była słoneczkiem na niebie”. Poza Chopinem będą też utwory kompozytorów mu współczesnych: będzie piękny polski Moniuszko, francuski Faure i Piotr Czajkowski (Jezioro Łabędzie), choć to Chopin będzie oczywiście gwiazdą i gospodarzem wieczoru.  Był patriotą w najlepszym znaczeniu tego słowa, czekał na wolną ojczyznę, a jego twórczość pomogła innym przetrwać czas niewoli.

 

Kogo zobaczymy podczas koncertu?

Wystąpię jako solistka z wiolonczelą, podobnie jak na inauguracji Festiwalu w 2014 roku, a na scenie towarzyszyć mi będzie kwartet smyczkowy z którym współpracuję, złożony z wykładowców UMFC w Warszawie, członków orkiestry Opery Narodowej i Orkiestry Radiowej.

 

Rozumiem, że udało się Pani do tego projektu zaprosić władze samorządowe…

 

Tak, bardzo dziękuję za współpracę Staroście Wołomińskiemu Kazimierzowi Rakowskiemu, który patronuje koncertowi w Kobyłce. Współpracuję organizacyjnie z  Parafią Świętej Trójcy w Kobyłce i ks. dziekanem Janem Andrzejewskim, któremu dziękuję za życzliwe przyjęcie.

 

Jaka idea przyświecała Pani podczas realizacji tego projektu?

Muzyka Chopina jest bardzo polska i tę polskość roznosi po świecie. Jest znana, ale jej rolę w dążeniu do niepodległości naszego kraju można upowszechniać bardziej. Muzyka ta ma wielkie zadanie także dziś – pielęgnuje w dobie popkultury nasz podziw dla  piękna polskiej muzyki. Zajmuję się we wszystkich moich działaniach upowszechnianiem kultury, upowszechnianiem piękna. Po prostu trzeba to czuć, trzeba wiedzieć gdzie są bariery – żeby je pokonywać, co wykorzystywać w muzyce – by móc ją upowszechniać. Moje doświadczenie w muzyce ma już 36 lat, a w tworzeniu wydarzeń kulturalnych – 16. Cieszę się, że mogę wykorzystywać je dla radości innych.

 

Kiedy i gdzie odbędzie się to wydarzenie?

11 listopada, w piątek, Bazylika Świętej Trójcy w Kobyłce, godz.19.00 . wstęp wolny. Serdecznie zapraszam środowiska patriotyczne, melomanów, miłośników Chopina, wielbicieli Perły Baroku i tych, którzy chcą po prostu dołączyć do nas i przeżyć piękny wieczór w gronie ludzi ceniących kulturę i wspólnotę.

Bardzo dziękuję redakcji Mojej Gazety Regionalnej za patronat.

Share

About Author

Redakcja