POWSTAJE NOWE WYDARZENIE ARTYSTYCZNE
Moja Gazeta Regionalna: Jeszcze nie przeminęły echa sukcesu ostatniej Perły Baroku, której jest Pani pomysłodawczynią i dyrektorem, a już słyszymy o nowym projekcie. Proszę wyjaśnić, czego on dotyczy.
Anna Szarek: Ci, którzy mnie znają, wiedzą, że moim ukochanym kompozytorem jest Amadeusz Mozart. Zachwyca mnie nieustannie prostota i zawoalowana dramaturgia jego muzyki. Jednak poza Mozartem – mam też kilka innych wielkich muzycznych miłości, a jedną z nich jest od lat Fryderyk Chopin. Jego muzyka jest magnetyczna, pociągająca, wzruszająca i porywająca – zapewnia kalejdoskop wrażeń. Potęga wirtuozerii i karkołomna biegłość techniczna potrzebna do wykonania jego utworów (Chopin był w swoich czasach jednym z najwybitniejszych pianistów Europy) wprawiają w podziw słuchaczy jego muzyki, ale też ta “polska nuta” -brzmienie polskich melodii i piosenek Mazowsza.. – wzruszają nie tylko Polaków. Projekt “Świat Chopina” zrodził się z pragnienia upowszechniania piękna tej muzyki. Koncerty w specjalnie do tego projektu przygotowanych aranżacjach będę prezentować mieszkańcom powiatu i Polski, a może także poza granicami kraju. Zakładam ten projekt jako wydarzenie cykliczne, które corocznie w czasie październik – listopad (miesiąc chopinowski – miesiąc niepodległości) przyniesie świeży powiew nowych muzycznych interpretacji i koncertów. Cieszę się, że pierwszy koncert tego projektu odbędzie się w tej niezwykłej dacie 11 listopada i uczci Dzień Niepodległości.
Wg jakiego klucza dokonała Pani wyboru utworów, które zostaną zaprezentowane przed tutejsza publicznością?
Do edycji 2016 dobierałam program pod kątem możliwości jego aranżacji na wiolonczelę i zespół smyczkowy. “Świat Chopina” 2016 zaprezentuje nie tylko piękne preludia czy nocturny Fryderyka, ale też jego piosenki (!), znane powszechnie, lecz z Chopinem nie kojarzone. Muzyka Chopina kojarzy się raczej z nostalgią i patosem, a ja chciałabym ją trochę dla naszej publiczności odczarować i pokazać też jej inne oblicze, m.in. przez piosenki “Śliczny chłopiec”, czy “Gdybym ja była słoneczkiem na niebie”. Poza Chopinem będą też utwory kompozytorów mu współczesnych: będzie piękny polski Moniuszko, francuski Faure i Piotr Czajkowski (Jezioro Łabędzie), choć to Chopin będzie oczywiście gwiazdą i gospodarzem wieczoru. Był patriotą w najlepszym znaczeniu tego słowa, czekał na wolną ojczyznę, a jego twórczość pomogła innym przetrwać czas niewoli.
Kogo zobaczymy podczas koncertu?
Wystąpię jako solistka z wiolonczelą, podobnie jak na inauguracji Festiwalu w 2014 roku, a na scenie towarzyszyć mi będzie kwartet smyczkowy z którym współpracuję, złożony z wykładowców UMFC w Warszawie, członków orkiestry Opery Narodowej i Orkiestry Radiowej.
Rozumiem, że udało się Pani do tego projektu zaprosić władze samorządowe…
Tak, bardzo dziękuję za współpracę Staroście Wołomińskiemu Kazimierzowi Rakowskiemu, który patronuje koncertowi w Kobyłce. Współpracuję organizacyjnie z Parafią Świętej Trójcy w Kobyłce i ks. dziekanem Janem Andrzejewskim, któremu dziękuję za życzliwe przyjęcie.
Jaka idea przyświecała Pani podczas realizacji tego projektu?
Muzyka Chopina jest bardzo polska i tę polskość roznosi po świecie. Jest znana, ale jej rolę w dążeniu do niepodległości naszego kraju można upowszechniać bardziej. Muzyka ta ma wielkie zadanie także dziś – pielęgnuje w dobie popkultury nasz podziw dla piękna polskiej muzyki. Zajmuję się we wszystkich moich działaniach upowszechnianiem kultury, upowszechnianiem piękna. Po prostu trzeba to czuć, trzeba wiedzieć gdzie są bariery – żeby je pokonywać, co wykorzystywać w muzyce – by móc ją upowszechniać. Moje doświadczenie w muzyce ma już 36 lat, a w tworzeniu wydarzeń kulturalnych – 16. Cieszę się, że mogę wykorzystywać je dla radości innych.
Kiedy i gdzie odbędzie się to wydarzenie?
11 listopada, w piątek, Bazylika Świętej Trójcy w Kobyłce, godz.19.00 . wstęp wolny. Serdecznie zapraszam środowiska patriotyczne, melomanów, miłośników Chopina, wielbicieli Perły Baroku i tych, którzy chcą po prostu dołączyć do nas i przeżyć piękny wieczór w gronie ludzi ceniących kulturę i wspólnotę.
Bardzo dziękuję redakcji Mojej Gazety Regionalnej za patronat.
Related News

Perła Baroku – Niezwykłe koncerty w Kobyłce
May 28, 2025
Niszczył plakaty wyborcze, usłyszał już zarzuty
May 28, 2025
Brutalna Kampania Wyborcza w Wołominie
May 28, 2025
PŁYWANIE DLA SENIORÓW
February 10, 2025
Wiadukt już w tym roku?
February 10, 2025
Czerwone Gitary Diamentowe 60-lecie
February 10, 2025