guyglodis learningwarereviews humanscaleseating Cheap NFL Jerseys Cheap Jerseys Wholesale NFL Jerseys arizonacardinalsjerseyspop cheapjerseysbands.com cheapjerseyslan.com cheapjerseysband.com cheapjerseysgest.com cheapjerseysgests.com cheapnfljerseysbands.com cheapnfljerseyslan.com cheapnfljerseysband.com cheapnfljerseysgest.com cheapnfljerseysgests.com wholesalenfljerseysbands.com wholesalenfljerseyslan.com wholesalenfljerseysband.com wholesalenfljerseysgest.com wholesalenfljerseysgests.com wholesalejerseysbands.com wholesalejerseyslan.com wholesalejerseysband.com wholesalejerseysgest.com wholesalejerseysgests.com atlantafalconsjerseyspop baltimoreravensjerseyspop buffalobillsjerseyspop carolinapanthersjerseyspop chicagobearsjerseyspop cincinnatibengalsjerseyspop clevelandbrownsjerseyspop dallascowboysjerseyspop denverbroncosjerseyspop detroitlionsjerseyspop greenbaypackersjerseyspop houstontexansjerseyspop indianapoliscoltsjerseyspop jacksonvillejaguarsjerseyspop kansascitychiefsjerseyspop miamidolphinsjerseyspop minnesotavikingsjerseyspop newenglandpatriotsjerseyspop neworleanssaintsjerseyspop newyorkgiantsjerseyspop newyorkjetsjerseyspop oaklandraidersjerseyspop philadelphiaeaglesjerseyspop pittsburghsteelersjerseyspop sandiegochargersjerseyspop sanfrancisco49ersjerseyspop seattleseahawksjerseyspop losangelesramsjerseyspop tampabaybuccaneersjerseyspop tennesseetitansjerseyspop washingtonredskinsjerseyspop
Najnowsze — Friday 22.07.2016

O licznych inwestycjach drogowych i oświatowych prowadzonych aktualnie w Ząbkach rozmawiamy z Arturem Murawskim, wiceburmistrzem miasta.

Moja Gazeta Regionalna: Panie Burmistrzu, widzimy, że przy ul. Gajowej prowadzone są jakieś prace. Czego one dotyczą?

Artur Murawski, wiceburmistrz Ząbek: W trakcie budowy jest II etap ul. Gajowej. Inwestycja realizowana jest w takim samym standardzie, w jakim wykonany został jej I odcinek od ronda do ul. Skorupki. Teraz budujemy dłuższy odcinek, z oświetleniem, do ul. Kruczej, która skręca w Szwoleżerów. Ulica będzie poszerzona, budowane jest odwodnienie. Poprzez stworzenie ciągu Gajowa – Krucza chcemy odciążyć obecne skrzyżowanie w ul. Maczka/Kosynierów. Do końca października br. inwestycja ma być zrealizowana. Koszt inwestycji to ok. 1.210.000,00 zł.

Jak przebiegają inne inwestycje drogowe?

Rozpoczęta została już budowa ul. Andersena. Jest to o tyle ważna inwestycja, że powstanie trzecia równoważna, równoległa ulica do Powstańców i Szwoleżerów. W doskonały sposób pozwoli to zapewnić obsługę komunikacyjną, przede wszystkim dużym osiedlom budowanych przez LC Corp. Polnord, Dolcan czy Wiśniewski.

W tym roku budujemy ul. Andersena od ul. Maczka do końca granicy posesji LC Corp. Realizujemy ją głównie ze środków dewelopera na mocy porozumienia, które zawarliśmy dając mu zgodę na obsługę komunikacyjną tej inwestycji.

W kolejnym etapie budowę tej drogi będzie finansował inny deweloper – Polnord, od granicy swojej inwestycji aż do lasu przy ul. tzw. Nowoprojektowanej. Realizacja tego odcinka planowana jest na przyszły rok. Również Polnord do 2019 roku ma dokończyć budowę tej ulicy do ul. Szwoleżerów. Będzie to idealny moment na udrożnienie drogi w południowej części miasta, ponieważ bezpośrednio zjeżdżając z ul. Żołnierskiej będzie można ul. Nowoprojektowaną, poprzez ul. Andersena dostać się do tych osiedli. Sądzimy, że w ten sposób maksymalnie odkorkujemy skrzyżowanie ulic: Maczka z Kosynierów.

W przyszłym roku mamy zamiar modernizować ul. Powstańców. W I etapie planowane są prace na odcinku od ul. Dzikiej do ul. Maczka, łącznie z budową ronda. Rondo jest bowiem niezbędne, gdyż jest tam zbyt duże natężenie ruchu i trudno, szczególnie w godzinach porannych do szczytu popołudniowego, włączyć się do ruchu. Tym bardziej, że korzysta z tej trasy również nasza komunikacja miejska. Realizacja tego projektu będzie jednak możliwa pod warunkiem, że zapewnimy w 100 % jej finansowanie. Kolejny etap, już na dalsze lata, to realizacja odcinka od ul. Maczka do Żołnierskiej.

Udział deweloperów w budowie dróg miejskich w Ząbkach jest godny pozazdroszczenia.

W ostatnich dniach podpisaliśmy 2 kolejne porozumienia z kolejnymi deweloperami na budowę nowe układów drogowych. Deweloperzy już wiedzą, że w Ząbkach są pewne standardy, którym muszą sprostać. Ale co ważne, to nie odstrasza ich. Owszem, może się wydawać, że z początku budzi to jakiś opór, bo dochodzą nowe nieprzewidziane nakłady finansowe, które muszą oddać z części swoich zysków. Deweloperzy zdają sobie sprawę, że dzięki takiemu porozumieniu, jeszcze na etapie budowy spotykają się z większą tolerancją ze strony sąsiadów, którzy wiedzą, że po tym trudnym okresie budowy, po zakończeniu inwestycji, zostanie zrobiona droga. Sama nieruchomość również szybciej się sprzeda.

Nasza współpraca z deweloperami nie jest jednorazowa, co świadczy o tym, że deweloperzy widzą również korzyści w postaci podniesienia atrakcyjności samej inwestycji. Z deweloperami naprawdę jest bardzo owocna współpraca w naszym mieście.

Jak aktualnie wygląda sytuacja z tematem wiaduktu nad ul. Żołnierską?
Od strony formalnej jesteśmy przygotowani do realizacji tego projektu. Jest to jednak na dzień dzisiejszy dla nas zbyt duże wyzwanie finansowe, byśmy mogli sami pokryć w 100% jego realizację z naszego budżetu.

Okoliczności w tym momencie są o tyle dla nas trudne, że musimy główną część naszych środków inwestycyjnych przeznaczać na rozbudowę bazy oświatowej. W tym momencie kończymy rozbudowę SP nr 3 przy ul. Kościelnej. Na jej starej części położyliśmy też nową elewację, by była tożsama z elewacją z nowego skrzydła. Szkoła posiada nowatorskie rozwiązania – wzorowaliśmy się na niektórych standardach zachodnich. Charakteryzuje się np. brakiem drzwi do toalet, do głównej części, gdzie znajdują się umywalki, drzwi są tylko do ubikacji. Pozwoli to na lepszą kontrolę, by nic złego tam się nie działo. Będą tam szerokie i przestronne korytarze, każda z klas ma duże przeszklenie od strony korytarza. Dzięki temu, idąc korytarzem, widzimy, co się dzieje w sali. Te okna są na tyle wysoko, że nie absorbują uczniów, którzy siedzą w ławkach – oni nie będą widzieli, co się dzieje na korytarzu. Również drzwi są przeszklone.

Pewną nowością są też zastosowane przy budowie nowego skrzydła szkoły materiały. Mam na myśli TeknoAmerBlok, przypominający nasz pustak, który jednak nie wymaga użycia tynku – to troszeczkę nadaje modernistyczny wygląd budynkowi. Jesteśmy na ostatnim etapie, bo w trakcie odbioru. Jesienią, od września, będą się tam już odbywały zajęcia szkolne. Dzięki rozbudowie budynku dwukrotnie zwiększymy pojemność tej szkoły. Część dobudowywana budynku przewidziana jest na ok. 575 osób. Cały budynek będzie wstanie pomieścić około 1150 osób. Całkowity koszt rozbudowy to ok. 11 mln zł.

Równocześnie rozpoczęliśmy trzecią inwestycję oświatową w ostatnim okresie. Bo przypomnę, że w ubiegłym roku rozbudowaliśmy SP nr 2, przeznaczając na to zadanie 1.329.760,09zł.

Podpisaliśmy już umowę z wykonawcą na rozbudowę SP nr 1. Wykonawca został wprowadzony na budowę. Na dzień dzisiejszy szacowany koszt rozbudowy to 6.000.000,00zł brutto. Zakończenie robót w 2017 r..

A już w kolejce czekają gimnazja. W międzyczasie, zważywszy na dynamikę przyrostu naturalnego w mieście, było konieczne przygotowanie gruntu pod kolejną szkołę w południowych Ząbkach. Nabyliśmy w tym celu grunt przy ul. Różanej. Powstanie tam kompleks składający się ze szkoły podstawowej i gimnazjum. Ogłoszony został już konkurs architektoniczny na projekt tej inwestycji.

Ale pani minister zapowiedziała już likwidację gimnazjów…

Jedno jest pewne: suma uczniów się nie zmieni, czy będą oni chodzili do podstawówki czy do gimnazjów. Nowe miejsca i nowe placówki są niezbędne, a nazewnictwo jest tu sprawą wtórną.

W jakim celu prowadzone były prace na ul. Powstańców – w okolicach ronda na ul. Piłsudskiego?

Przede wszystkim zadecydowały o tym kwestie bezpieczeństwa. Na tym odcinku nie było chodnika oraz ścieżki rowerowej. Kilka lat temu, gdy budowaliśmy tę ulicę, mieliśmy problem z niektórymi właścicielami działek, którzy nie chcieli udostępnić nam gruntów, których de facto i tak byliśmy właścicielami. Były jednak ogrodzone, nie chcieliśmy rozwiązań siłowych. Chwilę to trwało. Osiągnęliśmy już porozumienie. Przebudowaliśmy ogrodzenia cofając nieco granice działek. Teraz mamy już tam pełnowymiarowy chodnik i ścieżkę rowerową. Przy okazji poprawiliśmy geometrię tego skrzyżowania.

W kolejnych latach będzie potrzebna też modernizacja samego ronda, ale to już zadanie powiatowe.

W Ząbkach są również realizowane inwestycje powiatowe.

Tak. W trakcie realizacji są dwie inwestycje starostwa powiatu wołomińskiego przy naszej partycypacji finansowej. Mam na myśli remont chodnika w centrum miasta wzdłuż ul. Piłsudskiego: położenie kostki brukowej od ul. Targowej do Skorupki. Ta inwestycja dobiega właśnie końca. Druga inwestycja powiatowa to dalsza modernizacja ul. Szpitalnej. Wykonywany obecnie fragment był niezbędny dla poprawy bezpieczeństwa, gdyż I etap zakończył się w najgorszym z możliwych miejscu, na łuku przy zwężeniu ulicy.

Żeby nie było tak słodko, za naszymi Czytelnikami powtarzamy pytanie o niezagospodarowane klomby na chodniku przy ul. Targowej…

Zapewniam, że pamiętamy o tym. Przed nami kompleksowe działania w całym mieście w tym kierunku. Po to są wspomniane przez panią rabaty, by na chodnikach nie była tylko pustynia z kostki. Chodnik przy ul. Targowej to inwestycja niezakończona. Za chwilę będzie tam plac budowy i na ten moment nie ma sensu dodatkowo inwestować w kwietniki, które za moment zostaną zniszczone. Jest już prawomocne pozwolenie na realizację inwestycji polegającej na budowie punktu usługowego z lokalami mieszkalnymi na wyższych kondygnacjach. Budynek nie będzie ogrodzony, dzięki czemu chodnik na tym odcinku będzie jeszcze szerszy.

Rozmawiała: Urszula Szaliłow

 

Share

About Author

Redakcja