Warszawa udziela dotacji na nowych, bardziej atrakcyjnych zasadach na likwidację kopciuchów, odnawialne źródła energii, podłączenie budynków do sieci kanalizacyjnej, usuwanie i unieszkodliwianie azbestu oraz na budowę urządzeń zatrzymujących wodę opadową i roztopową. Od 23 października 2019 r. ruszył nabór nowych wniosków!
Warszawiacy mogą otrzymać dotację na wymianę tzw. „kopciucha” na: instalację pompy ciepła, instalację ogrzewania elektrycznego, przyłączenie nieruchomości do sieci ciepłowniczej, piece gazowe.
Dodatkowo mieszkańcy, którzy zdecydują się na likwidację kopciucha, mogą również otrzymać środki na odnawialne źródła energii, tj. kolektory słoneczne, instalacje fotowoltaiczne czy turbiny wiatrowe, współpracujące z nowym ekologicznym źródłem ogrzewania, wykonanie lub modernizację instalacji centralnego ogrzewania i instalacji ciepłej wody użytkowej.
To rozwiązanie jest nowością, szczególnie korzystną dla wnioskodawców.
Wysokość dotacji uzależniona jest od efektu ekologicznego. Najbardziej atrakcyjne kwoty dotacji przewidziane są dla wniosków złożonych w 2019 i 2020 r. – dofinansowanie może pokryć do 100% kosztów inwestycji. Później, w 2021 r. wysokość dotacji będzie zmniejszona do 90% kosztów inwestycji, a w roku 2022 – do 70%.
Wniosek o dotację można złożyć w dowolnym urzędzie dzielnicy lub w Biurze Ochrony Powietrza i Polityki Klimatycznej (pl. Bankowy 2, piętro 7, od poniedziałku do piątku w godz. 8.00 – 16.00). Dokumenty przyjmowane są przez cały rok (do 31 grudnia 2022 r.).
Pamiętajmy!
Do końca 2022 r. mieszkańcy mają obowiązek wymienić piec na węgiel lub drewno niespełniający wymogów klasy 3, 4 lub 5.
Do końca 2027 r. należy wymienić piec na węgiel lub drewno klasy 3 lub 4.
Zachęcamy do wykonywania termomodernizacji budynków, informacje dostępne są http://wfosigw.pl/czyste-powietrze/#
Dotacje na odnawialne źródła energii
Stolica kontynuuje program dofinansowania lokalnych źródeł energii odnawialnej. Warszawiacy mogą otrzymać dotację na instalację: pomp ciepła, kolektorów słonecznych, paneli fotowoltaicznych, turbin wiatrowych, pod warunkiem, że nieruchomość nie jest ogrzewana kotłami lub paleniskami na paliwo stałe lub olej opałowy.
Wniosek o dotację można złożyć w dowolnym urzędzie dzielnicy lub w Biurze Ochrony Powietrza i Polityki Klimatycznej (pl. Bankowy 2, piętro 7, od poniedziałku do piątku w godz. 8.00 – 16.00).
Dokumenty przyjmowane są do 31 marca 2020 r. W kolejnych latach mieszkańcy mogą składać dokumenty od 1 września roku poprzedzającego planowany rok realizacji inwestycji, aż do 31 marca roku, w którym planują wykonać przedsięwzięcie.
Od października 2019 r. mieszkańcy mogą otrzymać również środki na instalacje do zatrzymywania i wykorzystania wód opadowych i roztopowych w miejscu ich powstania. Są to: urządzenia retencyjno-rozsączające (instalacje zakopywane w grunt, umożliwiające gromadzenie wód opadowych oraz rozsączanie ich do ziemi, np. skrzynki rozsączające, studnie chłonne), zbiorniki retencyjne (szczelne zbiorniki do gromadzenia wód opadowych, poprzez które woda nie przesiąka do ziemi, ale z których można pobierać wodę do ponownego wykorzystania, montowane na sieci kanalizacyjnej lub w formie oczek wodnych).
Warszawiacy mogą otrzymać dofinansowanie do usuwania i unieszkodliwiania wyrobów zawierających azbest.
Stolica dofinansowuje też likwidację zbiorników bezodpływowych i podłączenie budynków do sieci kanalizacyjnej.
Wniosek o dotację na zbiorniki retencyjne, usuwanie wyrobów azbestowych oraz podłączenie budynku do sieci kanalizacyjnej można złożyć w dowolnym urzędzie dzielnicy lub w Biurze Ochrony Środowiska (pl. Bankowy 2, piętro 19, od poniedziałku do piątku w godz. 8.00 – 16.00).
https://zielona.um.warszawa.pl/dotacje-dla-mieszka-c-w-na-inwestycje-ekologiczne
Related News

PŁYWANIE DLA SENIORÓW
February 10, 2025
Wiadukt już w tym roku?
February 10, 2025
Czerwone Gitary Diamentowe 60-lecie
February 10, 2025
Ponad ćwierć miliona na inwestycje
February 10, 2025
Jaka przyszłość czeka media lokalne?
February 10, 2025