Powiatowe instytucje w Wołominie nie tylko realizują programy wspomagające niepełnosprawnych na rynku pracy, ale także same dają przykład, chętnie zatrudniając osoby z orzeczonym stopniem niepełnosprawności.
W ramach ogólnopolskiego projektu „Decydujmy razem” został opracowany „Powiatowy program promocji zatrudnienia osób niepełnosprawnych”. W programie uczestniczą powiatowe jednostki organizacyjne i organizacje pozarządowe z powiatu wołomińskiego.
Starostwo Powiatowe w Wołominie promuje ideę zatrudniania osób niepełnosprawnych, ale również samo w praktyce wdraża takie rozwiązania – Jesteśmy bardzo zadowoleni z kilkunastu takich osób, które zatrudniamy. To sumienni pracownicy, którzy swoje obowiązki wykonują z ponadprzeciętnym zaangażowaniem. Z pewnością jest to też dla nich jakaś forma rehabilitacji – mówi Piotr Uściński, starosta powiatu wołomińskiego.
Udogodnienia i staże
Starostwo Powiatowe w Wołominie zatrudnia obecnie 13 osób z orzeczonym stopniem niepełnosprawności. Są to przede wszystkim pracownicy na stanowiskach urzędniczych. Wśród nich są również osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich.
Aby ułatwić im pracę i funkcjonowanie, w biurach Starostwa zainstalowano szereg racjonalnych usprawnień: platformy dla osób niepełnosprawnych (windy w budynkach przy ul. Prądzyńskiego 3 i Powstańców 8/10), przystosowanie łazienek dla osób niepełnosprawnych, zakupienie słuchawki bezprzewodowej z możliwością podłączenia do telefonu stacjonarnego i komórkowego dla osoby z ograniczeniem ruchowym.
– Wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych w starostwie rośnie od kilu lat. Obecnie osiągnął już 8% – informuje Piotr Kaczorek, rzecznik prasowy Starostwa Wołomińskiego. W ramach projektu realizowanego przez Fundację Polskich Kawalerów Maltańskich, współfi nansowanego ze środków Unii Europejskiej, Starostwo Powiatowe w Wołominie umożliwiło odbycie 8-miesięcznego stażu niepełnosprawnej osobie, którą następnie zatrudniło na stanowisku urzędniczym.
Zmienić postawy społeczne
Instytucją, która regularnie działa na rzecz społecznej i zawodowej aktywizacji osób niepełnosprawnych jest Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie, mające swoją siedzibę w Wołominie, przy ul Legionów 78.
– Oddziałujemy na środowisko lokalne i przedsiębiorców, aby zatrudniali osoby niepełnosprawne. Współpracujemy z Powiatowym Urzędem Pracy, aby wpływać także na postawy szukających pracy – mówi Agata Żędzian, zastępca dyrektora PCPR.
Jej zdaniem, w działaniu na rzecz promocji zatrudniania osób niepełnosprawnych, najważniejsza jest zmiana postaw społecznych – Osoby z pewnymi dysfunkcjami są równie dobrymi i oddanymi pracownikami. Znają i doceniają wartość pracy, którą tak trudno jest im zdobyć. Pracodawcy często myślą o barierach, które należy usunąć, aby dostosować miejsca pracy dla osób niepełnosprawnych. Mają za mało informacji o możliwości skorzystania z różnych udogodnień i rozwiązań finansowych dla tworzenia miejsc pracy i staży – uważa Agata Żędzian.
Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie swoimi programami wsparcia obejmuje ok. 700 niepełnosprawnych osób rocznie. W 2013 r. z dofinansowania nauki skorzystało tutaj ok. 50 studentów z orzeczeniem o niepełnosprawności.
Cykliczne prowadzone są treningi kompetencji i umiejętności społecznych, treningi kompetencji życiowych, mające na celu usamodzielnienie, warsztaty i zajęcia związane z uzupełnianiem wykształcenia.
PCPR chętnie zatrudnia osoby niepełnosprawne, organizuje staże i praktyki. – Chcemy dawać szansę każdemu, pokazując, że jesteśmy otwartą i empatyczną instytucją. Oby z tego przykładu korzystało jak najwięcej pracodawców. Bariery musimy pokonywać wspólnie – mówi Agata Żędzian.
***
Artykuł powstał w ramach Powiatowego Programu Promocji Zatrudnienia Osób Niepełnosprawnych, który jest realizowany w ramach programu „Decydujmy Razem”. Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej www.powiat-wolominski.pl/niepelnosprawni
Related News

Ponad ćwierć miliona na inwestycje
February 10, 2025
Jaka przyszłość czeka media lokalne?
February 10, 2025
Stypendia dla najlepszych
November 23, 2023
Powiat planuje zakup
March 04, 2020
O nowym logo i haśle miasta Ząbki rozmawiamy z Konradem Szpakowskim.
February 19, 2020
Zlikwiduj kopciucha
February 19, 2020
Terminale płatnicze w Starostwie
February 05, 2020
Wyższy limit dla ulepszeń środków trwałych
June 11, 2019