Wywiad z Januszem Tomaszem Czarnogórskim, Prezesem PWiK w Ząbkach Sp. z o.o.
Na początku Pani Redaktor – zanim przejdziemy do pytań – chciałem zdementować informacje, które pojawiają się w prasie i mediach lokalnych na temat zagospodarowania terenu po Gazomontażu – na rogu Powstańców i Piłsudskiego w Ząbkach. Nieprawdą jest, że planujemy wybudować tam kolejnego molocha handlowego – coś na kształt M1 czy Galerii Młociny. Planujemy pionierski projekt, w którym usługi publiczne, takie jak: biblioteka, kółka teatralne, pracownie Miejskiego Ośrodka Kultury czy miejsca rekreacji dla naszych mieszkańców będą przenikały się z częścią handlową i usługową. I to wszystko przy maksymalnym wprowadzeniu zieleni i rekreacji na całym terenie. Bo przecież, oprócz tego, że jesteśmy spółką z o.o., to też jesteśmy spółką komunalną Miasta Ząbki, która to ma za zadanie zaspokajanie usług sportowych, kulturalnych i rekreacyjnych wszystkich mieszkańców.
W tym celu stanęliśmy w grudniu 2018 r. do przetargu organizowanego przez syndyka masy upadłościowej Gazomontaż S.A. Gdyby nie my, to ten atrakcyjny teren o powierzchni 15 000 m2 trafiłby pod zabudowę wielorodzinną – dominującą ostatnio w naszym mieście.
A tak na marginesie: na terenie działki po Gazomontażu znajduje się też stacja uzdatniania wody, która, po remonciew przyszłym roku, zostanie włączona do naszego systemu wodociągowego – co w jeszcze większym stopniu zabezpieczy mieszkańcom dostęp do własnej wody.
Moja Gazeta Regionalna: Panie Prezesie, co zatem powstanie na terenie po Gazomontażu przy ul. Piłsudskiego 101/Powstańców 2C w Ząbkach?
Janusz Tomasz Czarnogórski, Prezes PWiK Sp. z o.o. w Ząbkach: Koncepcja, którą tutaj prezentujemy Naszym Mieszkańcom, zakłada wolnostojący budynek jednobryłowy – a tak naprawdę składający się z trzech elementów połączonych ciągami komunikacyjnymi na poziomie zero. Głównym przeznaczeniem budynku będą usługi komercyjne (handel oraz usługi typowe dla małych galerii handlowych – jednak bez sklepów wielkopowierzchniowych) oraz usługi użyteczności publicznej o charakterze kulturalnym, sportowym, rekreacyjnym, czytelniczym i edukacyjnym.
A jak będzie wyglądała przestrzeń wokół budynku?
Przeznaczeniem terenu wokół budynku jest wielofunkcyjna przestrzeń miejska, służąca aktywności i rekreacji na świeżym powietrzu. Zaznaczam, że na zewnątrz nie ma miejsc parkingowych – jest jeden duży parking podziemny. Nie zakłócamy też komunikacji na naszych głównych arteriach miejskich – bo w nie po prostu nie ingerujemy.
Dodam w tym miejscu, że jeszcze przed ogłoszeniem konkursu na projekt zagospodarowania terenu, przeprowadziliśmy konsultacje z mieszkańcami okolicznych wspólnot – zbieraliśmy ich uwagi, które (np. potrzeba kina) znalazły odzwierciedlenie w naszej koncepcji.
Dlaczego uważa Pan ten projekt za pionierski?
Ponieważ projektuje się budynki albo stricte handlowo-usługowe albo domy kultury z usługami publicznymi. My to łączymy w jeden kompleks. Chcemy, by np. rodzic, który przyprowadzi dziecko np. na kółko fotograficzne – mógł pójść na zakupy lub do kina – nie opuszczając kompleksu.
Budynek został tak zaprojektowany, aby swoją dostępnością zapraszał do środka. Zarówno od ul. Powstańców, jak i ul. Piłsudskiego, znajdują się szerokie pasaże dla pieszych, otwierające się na centralną część budynku – atrium z sadzawką, otoczonego kawiarniami z ogródkami, w którym znajduje się sadzawka. Przedłużeniem sadzawki jest strumień z podświetlanymi fontannami, który prowadzi do placu miejskiego, stanowiącego wielofunkcyjną przestrzeń przeznaczoną dla np. kina letniego, występów artystycznych oraz organizowania innych aktywności czy rekreacji.
Skąd pomysł, by wyposażyć to miejsce w różne instalacje wodne?
PWIK jest spółką wodociągową Pani Redaktor, chcieliśmy by jakiś nasz ślad w tym kompleksie się pojawił! A ponadto szum wody uspokaja, poprawia się mikroklimat i nadaje temu miejscu szczególnego charakteru.
Wydaje się to dobrze przemyślane. A co z naszymi najmłodszymi mieszkańcami?
Dla nich jest zaprojektowany plac zabaw oraz zielona łąka, po której będą mogli biegać do woli! Również w atrium została zaprojektowana sala zabaw dla dzieci z uwagi na centralne położenie tego miejsca i wygodny dostęp.
No właśnie zieleń – jak zaprojektowano zieleń izolacyjną?
Mieliśmy na uwadze wnioski mieszkańców sąsiednich osiedli – naszych sąsiadów zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej i dlatego cały teren został oddzielony zielenią izolacyjną, która stanowią drzewa, krzewy oraz zielone ściany porośnięte bluszczami i powojnikami. Zieleń izolacyjna, wysoka oraz niska, została także zaprojektowana od strony obu ulic.
Czy mógłby Pan zobrazować w liczbach rozmiar inwestycji?
Powierzchnie użytkowe budynku z podziałem na strefy przedstawiają się następująco:
Parking podziemny – 8 879,6 m2
Strefa usług komercyjnych – 7583,7 m2
Strefa rekreacji i sportu – 2170,1 m2
Strefa sztuki i kultury – 2898,0 m2
Kino – 855,8 m2
Biblioteka – 576,8 m2.
Gdybyśmy chcieli porównać wielkość obiektu z pozostałymi elementami stanowiącymi całość inwestycji, otrzymujemy liczby:
powierzchnia zabudowy – 4 053,6 m2
powierzchnia zieleni użytkowej – 203,0 m2
powierzchnia placów i chodników – 6 259,1 m2
powierzchnia z instalacjami wodnymi – 484,3 m2.
Widać z tego, że powierzchnia zabudowy w stosunku do całej działki to ok. 25%.
Co do strefy usług komercyjnych – zakładamy, że będzie zlokalizowana na parterze i pierwszym piętrze. Będą to typowe dla tego typu obiektów butiki i punkty usługowe.
Natomiast na trzecim piętrze w tzw. dominancie, powierzchnie biurowe do wynajęcia. Natomiast na czwartym – kawiarnia lub restauracja z widokiem na nasze miasto.
Jeśli chodzi o strefę usług publicznych – obejmuje strefę sztuki i kultury, strefę rekreacji i sportu, kino oraz bibliotekę. Na parterze zostały zlokalizowane wejścia do wszystkich wymienionych części.
Na piętrze zlokalizowano sale do nauki, plastyki oraz pracownię fotograficzną.
Na kolejnym piętrze – sala cardio, fitness, crossfit, sala do nauki sportów walki, sala do indoorcyclingu, squash, gabinety rehabilitacji, sauny i pomieszczenia towarzyszące. Dalej mamy salę teatralną z garderobami, magazynami kostiumów, sale ćwiczeń tanecznych, sale do nauki muzyki, salon odnowy biologicznej.
Zaplanowana jest też biblioteka miejska z czytelnią i salą multimedialną. Osobne wejście z niezależną windą zostało zaprojektowane do sali bowlingowej, która mieści się na pierwszym piętrze – a to z uwagi na indywidualny charakter i godziny otwarcia.
Czyli jak Pani widzi, kompleks jest nie tylko atrakcyjny wizerunkowo, funkcjonalny, ale i spełniający potrzeby lokalnej społeczności.
Czy będzie to kompleks na swój sposób innowacyjny? Sądząc po inwestycjach, które Pan wraz ze swoimi współpracownikami zrealizował w mieście – pewnie coś takiego i tutaj Państwo przewidujecie?
Trochę już nas Pani poznała! Tak. Po naszym inteligentnym budynku administracyjno-socjalnym na ul. Hubalczyków i własnym stacjonarnym systemie do odczytu wodomierzy Aqueduct – chcemy, aby i ten kompleks odznaczał się innowacyjnością, poszanowaniem dla środowiska i efektywnością energetyczną. Fotowoltaika, pompy ciepła, odzysk wód deszczowych i inteligentne zarządzanie będzie tu na porządku dziennym.
Jaki jest kolejny etap realizacji tego przedsięwzięcia?
Będziemy teraz chcieli spotkać się z mieszkańcami oraz Radą Miejską i zebrać uwagi co do przedstawionej koncepcji zagospodarowania terenu. Bo przecież projekt ten powinien w jak największym stopniu spełniać oczekiwania różnych grup społecznych. Bardzo prosimy również o wysyłanie uwag na adres specjalnej skrzynki email: koncepcja@pwikzabki.pl
Jeśli dostaniemy „zielone” światło dla dalszych działań, to będziemy szukać najlepszego rozwiązania, mającego na celu znalezienie podmiotu zewnętrznego, który zainwestuje swoje środki w budowę tego kompleksu.
Rozmawiała:
Urszula Szaliłow
Related News

PŁYWANIE DLA SENIORÓW
February 10, 2025
Wiadukt już w tym roku?
February 10, 2025
Czerwone Gitary Diamentowe 60-lecie
February 10, 2025
Ponad ćwierć miliona na inwestycje
February 10, 2025
Jaka przyszłość czeka media lokalne?
February 10, 2025