guyglodis learningwarereviews humanscaleseating Cheap NFL Jerseys Cheap Jerseys Wholesale NFL Jerseys arizonacardinalsjerseyspop cheapjerseysbands.com cheapjerseyslan.com cheapjerseysband.com cheapjerseysgest.com cheapjerseysgests.com cheapnfljerseysbands.com cheapnfljerseyslan.com cheapnfljerseysband.com cheapnfljerseysgest.com cheapnfljerseysgests.com wholesalenfljerseysbands.com wholesalenfljerseyslan.com wholesalenfljerseysband.com wholesalenfljerseysgest.com wholesalenfljerseysgests.com wholesalejerseysbands.com wholesalejerseyslan.com wholesalejerseysband.com wholesalejerseysgest.com wholesalejerseysgests.com atlantafalconsjerseyspop baltimoreravensjerseyspop buffalobillsjerseyspop carolinapanthersjerseyspop chicagobearsjerseyspop cincinnatibengalsjerseyspop clevelandbrownsjerseyspop dallascowboysjerseyspop denverbroncosjerseyspop detroitlionsjerseyspop greenbaypackersjerseyspop houstontexansjerseyspop indianapoliscoltsjerseyspop jacksonvillejaguarsjerseyspop kansascitychiefsjerseyspop miamidolphinsjerseyspop minnesotavikingsjerseyspop newenglandpatriotsjerseyspop neworleanssaintsjerseyspop newyorkgiantsjerseyspop newyorkjetsjerseyspop oaklandraidersjerseyspop philadelphiaeaglesjerseyspop pittsburghsteelersjerseyspop sandiegochargersjerseyspop sanfrancisco49ersjerseyspop seattleseahawksjerseyspop losangelesramsjerseyspop tampabaybuccaneersjerseyspop tennesseetitansjerseyspop washingtonredskinsjerseyspop
Najnowsze Newsy z regionu — Friday 18.12.2020

Wywiad z Januszem Tomaszem Czarnogórskim, Prezesem PWiK w Ząbkach Sp. z o.o.

 

 

Na początku Pani Redaktor – zanim przejdziemy do pytań – chciałem zdementować informacje, które pojawiają się w prasie i mediach lokalnych na temat zagospodarowania terenu po Gazomontażu – na rogu Powstańców i Piłsudskiego w Ząbkach. Nieprawdą jest, że planujemy wybudować tam kolejnego molocha handlowego – coś na kształt M1 czy Galerii Młociny. Planujemy pionierski projekt, w którym usługi publiczne, takie jak: biblioteka, kółka teatralne, pracownie Miejskiego Ośrodka Kultury czy miejsca rekreacji dla naszych mieszkańców będą przenikały się z częścią handlową i usługową. I to wszystko przy maksymalnym wprowadzeniu zieleni i rekreacji na całym terenie. Bo przecież, oprócz tego, że jesteśmy spółką z o.o., to też jesteśmy spółką komunalną Miasta Ząbki, która to ma za zadanie zaspokajanie usług sportowych, kulturalnych i rekreacyjnych wszystkich mieszkańców.

 

W tym celu stanęliśmy w grudniu 2018 r. do przetargu organizowanego przez syndyka masy upadłościowej Gazomontaż S.A. Gdyby nie my, to ten atrakcyjny teren o powierzchni 15 000 m2 trafiłby pod zabudowę wielorodzinną – dominującą ostatnio w naszym mieście.

A tak na marginesie: na terenie działki po Gazomontażu znajduje się też stacja uzdatniania wody, która, po remonciew przyszłym roku, zostanie włączona do naszego systemu wodociągowego – co w jeszcze większym stopniu zabezpieczy mieszkańcom dostęp do własnej wody.

 

Moja Gazeta Regionalna: Panie Prezesie, co zatem powstanie na terenie po Gazomontażu przy ul. Piłsudskiego 101/Powstańców 2C w Ząbkach?

Janusz Tomasz Czarnogórski, Prezes PWiK Sp. z o.o. w Ząbkach: Koncepcja, którą tutaj prezentujemy Naszym Mieszkańcom, zakłada wolnostojący budynek jednobryłowy – a tak naprawdę składający się z trzech elementów połączonych ciągami komunikacyjnymi na poziomie zero. Głównym przeznaczeniem budynku będą usługi komercyjne (handel oraz usługi typowe dla małych galerii handlowych – jednak bez sklepów wielkopowierzchniowych) oraz usługi użyteczności publicznej o charakterze kulturalnym, sportowym, rekreacyjnym, czytelniczym i edukacyjnym.

 

A jak będzie wyglądała przestrzeń wokół budynku?

Przeznaczeniem terenu wokół budynku jest wielofunkcyjna przestrzeń miejska, służąca aktywności i rekreacji na świeżym powietrzu. Zaznaczam, że na zewnątrz nie ma miejsc parkingowych – jest jeden duży parking podziemny. Nie zakłócamy też komunikacji na naszych głównych arteriach miejskich – bo w nie po prostu nie ingerujemy.

Dodam w tym miejscu, że jeszcze przed ogłoszeniem konkursu na projekt zagospodarowania terenu, przeprowadziliśmy konsultacje z mieszkańcami okolicznych wspólnot – zbieraliśmy ich uwagi, które (np. potrzeba kina) znalazły odzwierciedlenie w naszej koncepcji.

 

Dlaczego uważa Pan ten projekt za pionierski?

Ponieważ projektuje się budynki albo stricte handlowo-usługowe albo domy kultury z usługami publicznymi. My to łączymy w jeden kompleks. Chcemy, by np. rodzic, który przyprowadzi dziecko np. na kółko fotograficzne – mógł pójść na zakupy lub do kina – nie opuszczając kompleksu.

Budynek został tak zaprojektowany, aby swoją dostępnością zapraszał do środka. Zarówno od ul. Powstańców, jak i ul. Piłsudskiego, znajdują się szerokie pasaże dla pieszych, otwierające się na centralną część budynku – atrium z sadzawką, otoczonego kawiarniami z ogródkami, w którym znajduje się sadzawka. Przedłużeniem sadzawki jest strumień z podświetlanymi fontannami, który prowadzi do placu miejskiego, stanowiącego wielofunkcyjną przestrzeń przeznaczoną dla np. kina letniego, występów artystycznych oraz organizowania innych aktywności czy rekreacji.

Skąd pomysł, by wyposażyć to miejsce w różne instalacje wodne?

PWIK jest spółką wodociągową Pani Redaktor, chcieliśmy by jakiś nasz ślad w tym kompleksie się pojawił! A ponadto szum wody uspokaja, poprawia się mikroklimat i nadaje temu miejscu szczególnego charakteru.

 

Wydaje się to dobrze przemyślane. A co z naszymi najmłodszymi mieszkańcami?

Dla nich jest zaprojektowany plac zabaw oraz zielona łąka, po której będą mogli biegać do woli! Również w atrium została zaprojektowana sala zabaw dla dzieci z uwagi na centralne położenie tego miejsca i wygodny dostęp.

 

No właśnie zieleń – jak zaprojektowano zieleń izolacyjną?

Mieliśmy na uwadze wnioski mieszkańców sąsiednich osiedli – naszych sąsiadów zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej i dlatego cały teren został oddzielony zielenią izolacyjną, która stanowią drzewa, krzewy oraz zielone ściany porośnięte bluszczami i powojnikami. Zieleń izolacyjna, wysoka oraz niska, została także zaprojektowana od strony obu ulic.

 

Czy mógłby Pan zobrazować w liczbach rozmiar inwestycji?

Powierzchnie użytkowe budynku z podziałem na strefy przedstawiają się następująco:

Parking podziemny – 8 879,6 m2

Strefa usług komercyjnych – 7583,7 m2

Strefa rekreacji i sportu – 2170,1 m2

Strefa sztuki i kultury – 2898,0 m2

Kino – 855,8 m2

Biblioteka – 576,8 m2.

Gdybyśmy chcieli porównać wielkość obiektu z pozostałymi elementami stanowiącymi całość inwestycji, otrzymujemy liczby:

powierzchnia zabudowy – 4 053,6 m2

powierzchnia zieleni użytkowej – 203,0 m2

powierzchnia placów i chodników – 6 259,1 m2

powierzchnia z instalacjami wodnymi – 484,3 m2.

Widać z tego, że powierzchnia zabudowy w stosunku do całej działki to ok. 25%.

 

Co do strefy usług komercyjnych – zakładamy, że będzie zlokalizowana na parterze i pierwszym piętrze. Będą to typowe dla tego typu obiektów butiki i punkty usługowe.

Natomiast na trzecim piętrze w tzw. dominancie, powierzchnie biurowe do wynajęcia. Natomiast na czwartym – kawiarnia lub restauracja z widokiem na nasze miasto.

 

Jeśli chodzi o strefę usług publicznych – obejmuje strefę sztuki i kultury, strefę rekreacji i sportu, kino oraz bibliotekę. Na parterze zostały zlokalizowane wejścia do wszystkich wymienionych części.

Na piętrze zlokalizowano sale do nauki, plastyki oraz pracownię fotograficzną.

Na kolejnym piętrze – sala cardio, fitness, crossfit, sala do nauki sportów walki, sala do indoorcyclingu, squash, gabinety rehabilitacji, sauny i pomieszczenia towarzyszące. Dalej mamy salę teatralną z garderobami, magazynami kostiumów, sale ćwiczeń tanecznych, sale do nauki muzyki, salon odnowy biologicznej.

Zaplanowana jest też biblioteka miejska z czytelnią i salą multimedialną. Osobne wejście z niezależną windą zostało zaprojektowane do sali bowlingowej, która mieści się na pierwszym piętrze – a to z uwagi na indywidualny charakter i godziny otwarcia.

Czyli jak Pani widzi, kompleks jest nie tylko atrakcyjny wizerunkowo, funkcjonalny, ale i spełniający potrzeby lokalnej społeczności.

 

Czy będzie to kompleks na swój sposób innowacyjny? Sądząc po inwestycjach, które Pan wraz ze swoimi współpracownikami zrealizował w mieście – pewnie coś takiego i tutaj Państwo przewidujecie?

Trochę już nas Pani poznała! Tak. Po naszym inteligentnym budynku administracyjno-socjalnym na ul. Hubalczyków i własnym stacjonarnym systemie do odczytu wodomierzy Aqueduct – chcemy, aby i ten kompleks odznaczał się innowacyjnością, poszanowaniem dla środowiska i efektywnością energetyczną. Fotowoltaika, pompy ciepła, odzysk wód deszczowych i inteligentne zarządzanie będzie tu na porządku dziennym.

 

Jaki jest kolejny etap realizacji tego przedsięwzięcia?

Będziemy teraz chcieli spotkać się z mieszkańcami oraz Radą Miejską i zebrać uwagi co do przedstawionej koncepcji zagospodarowania terenu. Bo przecież projekt ten powinien w jak największym stopniu spełniać oczekiwania różnych grup społecznych. Bardzo prosimy również o wysyłanie uwag  na adres specjalnej skrzynki email: koncepcja@pwikzabki.pl

Jeśli dostaniemy „zielone” światło dla dalszych działań, to będziemy szukać najlepszego rozwiązania, mającego na celu znalezienie podmiotu zewnętrznego, który zainwestuje swoje środki w budowę tego kompleksu.

Rozmawiała:

Urszula Szaliłow

Share

About Author

Redakcja