Mieszkańcy Kobyłki nie muszą się martwić, gdzie zaparkują auta podczas budowy nowych parkingów „Parkuj i Jedź” przy stacjach PKP w Kobyłce. Burmistrz Edyta Zbieć przedstawia tymczasowe rozwiązania i informuje o inwestycjach w mieście.
Parkingi są bardzo Kobyłce potrzebne. Jeden z planowanych powinien powstać przy PKP Ossów do końca tego roku, budowa drugiego rozpocznie się prawdopodobnie wiosną. Do 27 grudnia 2019 roku wykonawca powinien opracować dokumentację projektową i uzyskać pozwolenia na budowę, by przystąpić do prac. Data ich rozpoczęcia uzależniona będzie od panujących warunków atmosferycznych.
– Ta inwestycja jest dla mnie symbolem zmian, jakie zachodzą w naszym mieście. Wszystko, co się w Kobyłce dzieje, jest robione z myślą o mieszkańcach, o ich komforcie. Dlatego właśnie tak bardzo naciskaliśmy, żeby przyspieszyć tę budowę – bo jestem przekonana o tym, że parking przy stacji jest bardzo potrzebny. Skróci się przecież czas poszukiwania miejsca do parkowania, będzie też łatwiej przesiąść się z samochodu czy roweru do pociągu. Nie mówiąc o wygodzie w czasie złej pogody, deszczu czy śniegu. Mam nadzieję, że to podniesie konkurencyjność komunikacji publicznej – mówi Edyta Zbieć, burmistrz miasta.
Życzliwość wygrywa
Dla mieszkańców, którzy martwią się o możliwość parkowania samochodów w czasie budowy, burmistrz Zbieć ma rozwiązanie. Okazuje się, że dzięki życzliwemu podejściu właścicieli prywatnych działek, kilka z nich będzie do dyspozycji osób dojeżdżających na stację samochodem. W sposób nieodpłatny zostaną przekazane miastu do użytkowania na czas trwania budowy. Tam będzie można zostawić samochód.
Dodatkowo jest jeszcze inny pomysł, związany z udostępnieniem mieszkańcom parkingu przy Urzędzie Miasta.
– Zaproponowałam takie rozwiązanie na sesji Rady Miasta i słowa dotrzymam. Mieszkańcy powinni mieć również do dyspozycji nasz parking przy urzędzie. Tym urzędnikom, którzy zwolnią parking, bo przesiądą się na rowery, bądź skorzystają z innych środków transportu, zaproponuję gratyfikację. Jej rodzaj jest jeszcze do ustalenia, rozważamy kilka, np. kartę benefit do jednej z kobyłkowskich siłowni czy też np. zestaw śniadaniowy – wyjaśnia Edyta Zbieć.
Mniej samochodów
Miasto myśli o wprowadzeniu systemu rowerów miejskich, co byłoby kompatybilne z realizowaną właśnie inwestycją ścieżek rowerowych. Jest to co prawda bardzo przyszłościowy temat, ale również rozważany.
Już teraz jednak wiele osób pracujących w Urzędzie Miasta nie korzysta z samochodów. Jedna czwarta z nich dojeżdża do pracy rowerem, część chodzi pieszo lub jest podwożona przez kogoś z rodziny. Popularny wśród pracowników jest również system podwożenia kolegów z pracy. Wpisuje się to dobrze w promowany przez miasto zdrowy styl życia wśród mieszkańców i wprowadzanie ekologicznych rozwiązań.
Samorząd informuje także o dotacjach, jakie można uzyskać z miasta oraz z innych instytucji na inwestycje związane z ochroną środowiska. Kobyłka podpisała już 8 umów z osobami prywatnymi, w sumie na 34 tys. zł. Pięć umów dotyczy wymiany pieców węglowych na ekologiczne, trzy – na wykonanie instalacji fotowoltaicznej. W przygotowaniu są 4 kolejne umowy.
Osoby zainteresowane dofinansowaniem odsyłamy na stronę internetową Urzędu Miasta: www.kobylka.pl/dzialania-miasta-w-zakresie-ochrony-srodowiska.
(Nagranie audycji Radia FAMA, w której gościem była burmistrz Edyta Zbieć jest dostępne na stronie www.radiofama.com.pl).
Related News

Perła Baroku – Niezwykłe koncerty w Kobyłce
May 28, 2025
Niszczył plakaty wyborcze, usłyszał już zarzuty
May 28, 2025
Brutalna Kampania Wyborcza w Wołominie
May 28, 2025
PŁYWANIE DLA SENIORÓW
February 10, 2025
Wiadukt już w tym roku?
February 10, 2025
Czerwone Gitary Diamentowe 60-lecie
February 10, 2025