guyglodis learningwarereviews humanscaleseating Cheap NFL Jerseys Cheap Jerseys Wholesale NFL Jerseys arizonacardinalsjerseyspop cheapjerseysbands.com cheapjerseyslan.com cheapjerseysband.com cheapjerseysgest.com cheapjerseysgests.com cheapnfljerseysbands.com cheapnfljerseyslan.com cheapnfljerseysband.com cheapnfljerseysgest.com cheapnfljerseysgests.com wholesalenfljerseysbands.com wholesalenfljerseyslan.com wholesalenfljerseysband.com wholesalenfljerseysgest.com wholesalenfljerseysgests.com wholesalejerseysbands.com wholesalejerseyslan.com wholesalejerseysband.com wholesalejerseysgest.com wholesalejerseysgests.com atlantafalconsjerseyspop baltimoreravensjerseyspop buffalobillsjerseyspop carolinapanthersjerseyspop chicagobearsjerseyspop cincinnatibengalsjerseyspop clevelandbrownsjerseyspop dallascowboysjerseyspop denverbroncosjerseyspop detroitlionsjerseyspop greenbaypackersjerseyspop houstontexansjerseyspop indianapoliscoltsjerseyspop jacksonvillejaguarsjerseyspop kansascitychiefsjerseyspop miamidolphinsjerseyspop minnesotavikingsjerseyspop newenglandpatriotsjerseyspop neworleanssaintsjerseyspop newyorkgiantsjerseyspop newyorkjetsjerseyspop oaklandraidersjerseyspop philadelphiaeaglesjerseyspop pittsburghsteelersjerseyspop sandiegochargersjerseyspop sanfrancisco49ersjerseyspop seattleseahawksjerseyspop losangelesramsjerseyspop tampabaybuccaneersjerseyspop tennesseetitansjerseyspop washingtonredskinsjerseyspop
Newsy z regionu — Monday 22.06.2015

W Parku Kulturowym w Ossowie wręczono nagrody zwycięzcom pierwszej edycji konkursu „Bitwa Warszawska 1920”. Laureatów swoją obecnością zaszczyciła Zofia Pilecka-Optułowicz, córka Witolda Pileckiego, uczestnika wojny z bolszewizmem, ochotnika do Auschwitz, wielkiego polskiego patrioty i bohatera narodowego.

 

 

 

 

 

Konkurs miał na celu uczczenie 95. rocznicy Bitwy Warszawskiej, ale także pobudzanie wśród młodych ludzi poczucia dumy z polskości, pogłębienie wiedzy historycznej, rozwijanie twórczego myślenia, wyzwalanie wyobraźni i kreatywności. Organizowane przez Klub Gazety Polskiej im. Rotmistrza Witolda Pileckiego oraz Komitet Pamięci Rotmistrza Witolda Pileckiego wydarzenie, adresowane było do uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Współorganizatorem przedsięwzięcia był Park Kulturowy w Ossowie. Patronat nad nim objęła burmistrz Wołomina Elżbieta Radwan, a także poseł Mariusz Błaszczak i deputowany do Parlamentu Europejskiego Zdzisław Krasnodębski. Jego uczestnicy mieli za zadanie przygotowanie prac plastycznych oraz utworów poetyckich na temat związany z Bitwą Warszawską.

Każda forma godnego upamiętnienia „Cudu nad Wisłą” to cenny i pozytywny element w życiu naszej lokalnej społeczności. Tym bardziej, że za kilka tygodni obchodzić będziemy 95. rocznicę batalii, którą historycy zgodnie uznają za jedno z najważniejszych starć zbrojnego oręża w historii świata. Bitwy, w której armia naszych rodaków zjednoczona w walce o słuszną sprawę, stanęła naprzeciw postępującym siłom zła i tyranii. Wszystko po to, by zatrzymać barbarzyńską kohortę czerwonoarmistów i ocalić nie tylko nasz kraj, ale także cały kontynent przed niewolą oraz zbrodniczym totalitaryzmem.

To zwycięstwo, okupione krwią tych co polegli, krzykiem rozpaczy bliskich, którzy pozostali, ale też łzami szczęścia tych co przeżyli, powinno po wsze czasy napełniać nas dumą i wdzięcznością. Nikt nie może nigdy zapomnieć o tym, komu zawdzięczamy fakt, że nadal możemy mówić w ojczystym języku i cieszyć się umiłowaną wolnością.

W Bitwie Warszawskiej brało udział wielu wspaniałych patriotów. Lecz o jednym z nich, nie sposób w kontekście przeprowadzonego konkursu nie wspomnieć. Tym bardziej, że w jego komitecie organizacyjnym zasiadła Zofia Pilecka-Optułowicz. Ojciec Pani Zofii w czasie walki z bolszewikami wykazał się wyjątkową odwagą, za co dwukrotnie odznaczony został Krzyżem Walecznych. Jednak swoje największe zadanie, ten dzielny żołnierz miał dopiero zrealizować. Dwie dekady po Bitwie Warszawskiej, rotmistrz Witold Pilecki znów stanął twarzą twarz ze złem. Tym razem jednak podjął walkę na odcinku, na który nikt inny dobrowolnie sam by się nie udał.

Celowo dając się pojmać esesmanom, trafił do jednego z pierwszych transportów do Auschwitz. Świadomy grozy sytuacji rotmistrz, zameldował się w przedsionku piekła, jaki nazistowskie Niemcy zgotowały ludzkości. Nie był to akt samobójczej desperacji, ale precyzyjnie zaplanowany scenariusz. Po przedostaniu się do obozu zagłady rozpoczął pracę u podstaw, jednocześnie starając się przetrwać każdy dzień gehenny. Systematycznie przekazywał raporty na zewnątrz, tworzył komórki ruchu oporu, podtrzymywał współwięźniów na duchu, by na koniec swej misji zorganizować brawurową ucieczkę. Ten bohaterski i nieprawdopodobny plan Witold Pilecki zrealizował w stu procentach.

Za niebywale heroiczną postawę, za umiłowanie bliźniego i ojczyzny, Witolda Pileckiego nie spotkały honory. Wręcz przeciwnie, kilka lat później, ręką UB-eka, Polska Ludowa strzeliła mu w głowę. Do dziś dnia nie wiemy, gdzie spoczywają szczątki tego niezwykłego człowieka. Ale skoro największą bronią jest pamięć, należy na każdym kroku przypominać o dziele jakiego dokonał. Trzeba dać świadectwo. I choć sama formuła wspomnianego konkursu nie odnosiła się bezpośrednio do osoby rotmistrza Pileckiego, to podobnie jak jego towarzysze broni uczestniczący w Bitwie Warszawskiej zasługują Oni wszyscy na miejsce w panteonie najlepszych synów polskiej ziemi.

Kategoria szkoły podstawowe kl. I-III, uczniowie z Grodzieńszczyzny kl. I-III. Praca plastyczna „Bitwa Warszawska 1920 rok”,
1. Ewelina Posiewka
2. Jakub Romański
3. Zuzanna Polińska
4. Maciej Michalak

Wyróżnienia:
Zuzanna Ciszkowska, Maja Godlewska, Mateusz Bożyk, Tomasz Witkowski

Kategoria szkoły podstawowej kl. IV-VI i z Grodzieńszczyzny kl. IV. Praca plastyczna „Ksiądz Ignacy Skorupka w oczach dzieci”,

1. Aleksandra Mróz
2. Piotr Sokołowski
3. Barbara Bujalska
4. Cezary Świerczewski

Wyróżnienie:
Martyna Łukasiewicz

Kategoria szkoły gimnazjalne kl. I-III i szkoły średnie z Grodzieńszczyzny kl. VII-IX. Poezja ”Bitwa Warszawska 1920 – Cud nad Wisłą”,

1. Wiktoria Popko
2. Marta Zacharczuk
3. Anastazja Kłapatok

Wyróżnienia:
Jan Masiukiewicz, Małgorzata Fronczyk, Weronika Zych

Kategoria szkoły ponadgimnazjalne, szkoła średnia z Grodzieńszczyzny kl. X-XI. Projekt graficzny plakatu „95. rocznica Bitwy Warszawskiej 1920”.

1. Tatiana Abramowicz
2. Robert Wojtas
3. Kaja Nowicka

Wyróżnienie:
Natalia Sobczak

Wyróżnienia dla nauczycieli za wkład w przygotowanie uczniów do konkursu:
Wioletta Kowalczuk, Małgorzata Stępnik, Anna Mroczek, Marzena Mazur, Grzegorz Jeleń, Beata Wojciechowska

Laureaci konkursu wycieczki do Brukseli, którą ufundowali europoseł Zdzisław Krasnodębski i poseł Mariusz Błaszczak:
Wiktoria Popko, Marta Zacharczuk, Tatiana Abramowicz.

źródło: UM Wołomin

Share

About Author

t.sobiech@2takty.com