Miejskiej wołomińskiej spółce – Przedsiębiorstwu Wodociągów i Kanalizacji udało się pozyskać z unijnego Funduszu Spójności ponad 8.000.000 zł. Te znaczne unijne pieniądze równają się realizacji trzech ważnych zadań.
Na terenie gminy zostaną wybudowane sieci kanalizacyjne i wodociągowe. Nowy agregat kogeneracyjny na biogaz z oczyszczalni ścieków „Krym” będzie produkował ekologiczną energię elektryczną. Kanalizację w gminie będzie czyścił specjalistyczny nowoczesny wydajny i ekonomiczny pojazd.
Nowe sieci kanalizacyjne i wodociągowe
To trzy nowe zadania, które będą realizowane za pieniądze unijne przez PWiK w Wołominie. Po pierwsze to budowa sieci kanalizacyjnych o długości 9,6 km. Powstaną tu także 4 pompownie ścieków. Powyższe zadania realizowane będą w Wołominie oraz sołectwach: Czarna, Duczki, Nowe Lipiny i Zagościniec. Kolejnym etapem przedmiotowego zamierzenia inwestycyjnego jest rozdzielenie ścieków sanitarnych od deszczowych. W tej części przedsięwzięcia wybudowana zostanie sieć kanalizacji deszczowej wraz z wpustami deszczowymi o łącznej długości 1,1 km wraz z budową 1 pompowni ścieków deszczowych. Budowa sieci kanalizacji deszczowej zrealizowana zostanie w Mieście Wołomin. Trzecim, uzupełniającym elementem zadania jest budowa brakujących odcinków sieci wodociągowej na terenie Wołomina oraz w sołectwach: Nowe Lipiny, Duczki, Zagościniec, o łącznej długości 0,9 km.
Agregat kogeneracyjny
Zainstalowanie agregatu kogeneracyjnego przyniesie korzyści w wymiarze ekologicznym i ekonomicznym. W chwili obecnej spalanie nadmiaru biogazu w pochodni powoduje, że energia w nim zgromadzona jest bezpowrotnie tracona. W okresie letnim ilość spalanego nieefektywnie gazu wynosi ponad 50% dobowej produkcji. Jednocześnie bezproduktywne pozbywanie się jego nadmiaru powoduje emisję gazów cieplarnianych.
W przypadku zainstalowania agregatu kogeneracyjnego uzyskana produkcja energii elektrycznej z biogazu może zmniejszyć zapotrzebowanie na zakup energii elektrycznej z zewnątrz o ok. 30%. Własna produkcja energii spowoduje w rozliczeniu całościowym zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych powstających przy produkcji „prądu elektrycznego” kupowanego z zewnątrz.
Samochód specjalistyczny
Samochód stanowi wydajne i ekonomiczne rozwiązanie do czyszczenia kanalizacji. Odzysk wody oznacza, że woda jest dobrze oddzielana od zassanego osadu i do oczyszczania końcowego uzdatniana tak, aby pompa wysokociśnieniowa mogła pracować w sposób ciągły. Zaletami wykorzystania techniki odzysku wody w samochodach są przede wszystkim: brak zużycia kosztownej wody pitnej, brak przestojów dzięki pracy non-stop, samoczyszczący system filtracyjny umożliwiający ciągłą pracę.
Dzięki zaawansowanej technice filtrowania substancje ścierne usuwane są z odzyskiwanej wody, aby uniknąć piaskowania kanału. Pompy w samochodach z odzyskiem wody osłonięte są specjalnymi panelami dźwiękoszczelnymi, bądź umieszczone są w zbiorniku wodnym, redukując tym samym poziom hałasu, co podnosi komfort użytkowania tych maszyn.
Projekt realizowany jest w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, priorytet I oś „Gospodarka wodno–ściekowa”, Działanie 1.1.: Gospodarka wodno-ściekowa w aglomeracjach powyżej 15 tys. RLM”. Szacunkowa wartość Projektu wynosiła w chwili aplikowania o środki Unii Europejskiej 13 439 582,54 mln PLN (w tym VAT) w tym wartość dofinansowania wynosi 8 158 716,38 zł.
źródło: UM Wołomin
Related News

Niszczył plakaty wyborcze, usłyszał już zarzuty
May 28, 2025
Brutalna Kampania Wyborcza w Wołominie
May 28, 2025
Wiadukt już w tym roku?
February 10, 2025
Modernizacja ul. Ząbkowskiej w Markach
February 10, 2025
Rembertów
April 08, 2024
Wybory do Rady Powiatu Wołomińskiego
April 08, 2024